Yurt dışına para kaçıranlara cezada yeni düzenleme

Erdoğan'ın "affetmeyiz" çıkışının ardından hükümetin yurt dışına para kaçıranlara verilecek cezalarla ilgili yeni düzenleme yaptığı belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Erdoğan'ın "Yurt dışına para kaçıranları affetmeyiz" çıkışının ardından, hükümetin bu konuda çalışma başlattığı belirtiliyor. İthalat, ihracat ve kambiyo işlemleri yoluyla yurtdışına para kaçıranlara, kaçırılan paranın yüzde 40’ı kadar ceza kesilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın DEİK Genel Kurulu'nda yurtdışına yatırım, ticaret yerine varlık kaçıranlar olduğunu belirterek "Yurtdışına para kaçırmaya çalışanları affetmeyiz" demişti. Sabah'ın haberine göre Erdoğan'ın bu sözlerinin ardından  Türk Parasını Koruma Kanunu'nnda yeni düzenlemeler yapıldı.

Mevcut düzenlemede ithalat, ihracat gibi işlemlerde para kaçırmak kastıyla muvazaalı işlemlerde bulunanlara getirmekle yükümlü oldukları ve kaçırdıkları kıymetlerin rayiç bedeli kadar idari para cezası öngörülüyor. Bu fiilin teşebbüs aşamasında kalması durumunda verilen ceza yarı oranında indiriliyor.

Yeni düzenleme ile yurtdışına para çıkaranlara, kaçırılan kıymetlerin rayiç bedelinin yüzde 40'ı oranında idari para cezası uygulanacak. Fiil teşebbüs aşamasında kalırsa ceza yarıya inecek.

Erdoğan: Para kaçıranı affetmeyizErdoğan: Para kaçıranı affetmeyiz250 BİN LİRAYA KADAR İDARİ PARA CEZASI

Söz konusu kanuna dayanılarak faaliyet izni veya yetki belgesi almadan ticari faaliyette bulunanlara da 50 bin liradan 250 bin liraya kadar idari para cezası verilecek. Yetkisiz faaliyetin gerçekleştirildiği işyerindeki tüm faaliyetler bir aydan altı aya kadar, tekrarı halinde ise sürekli olarak durdurulacak. Kabahatin konusu yabancı paraysa idari ceza hesaplanırken Merkez Bankası'nın döviz satış kuru dikkate alınacak. Yasaya aykırı fiilleri ihbar edenlerle suç delillerinin tespitinde hizmeti görülenlere, hangi hallerde ikramiye verileceği ve verilecek ikramiyenin miktarına ilişkin düzenlemeleri yürürlükten kaldıran madde geri çekildi. Ayrıca, idari para cezalarına gecikme zammı uygulanmasına ilişkin düzenlemenin yürürlükten kaldırılmasından vazgeçildi.