'Merkez faiz artırır ama kur sakinleşmez'

QNB Finans Yatırım Başekonomisti Burak Kanlı, Merkez Bankası'nın bugünkü açıklamasının ardından faizleri 100 baz puan artırmasını beklediğini, ancak bunun yeterli olmayacağını söyledi. Seçimden sonra bir faiz artışı daha olabileceğini vurgulayan Kanlı, doların 4.25 dolayında dengelenebileceği öngörüsünde bulundu.

DUVAR – Doların 4.50 seviyesini görmesi üzerine Merkez Bankası’ndan gelen, “Piyasadaki sağlıksız fiyat oluşumunu yakından takip ediyoruz. Enflasyon üzerindeki etkiler dikkate alınarak gerekli adımlar atılacak” açıklaması, yeni bir faiz artırımı sinyali olarak yorumlandı. Bu açıklamayı değerlendiren QNB Finans Yatırım Başekonomisti Burak Kanlı, Merkez Bankası’nın 100 baz puan faiz artırmasını beklediğini, fakat kurları sakinleştirmek için en az 150 ila 200 baz puan faiz artırımının daha doğru olacağını söyledi. Lirada hızlı bir değerlenme rallisi bekleyenlerin de yanıldığına işaret eden Kanlı “150 baz puan bir faiz artırımında liranın 4.25 dolaylarında dengelenebileceğini düşünüyorum” dedi.

MAHFİ EĞİLMEZ’DEN UYARI

Ekonomist Mahfi Eğilmez de, Merkez Bankası’nın faiz artırımı sinyali vererek beklentileri etkilediğini vurgulayarak, “Yaratılan beklentiye yanıt verilemezse kurun geri gelişi çok daha kötü olabilir” uyarısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da kamuoyuna yaptığı açıklamaların tersine faiz artışına olur vereceği belirtiliyor.

SEÇİMDEN SONRA YENİ FAİZ ARTIŞI

DHA’ya değerlendirmelerde bulunan QNB Finans Yatırım Başekonomisti Kanlı, seçimin arkasından bir faiz artırımı daha yapılmasını beklediğini söyledi. Kanlı “Fakat Merkez Bankası’nın seçim sonrası daha da fazla önlem mi alacağı veya iyice güvercinleştiği bir yol mu izleyeceği belirsizliği, faiz artışının etkisini azalttı” dedi.

Kanlı ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmeleri başlıklar halinde şöyle:

  • Bence Merkez Bankası 100 baz puan faiz artırıma gidecek
  • Fakat bunun lirayı gerçekten destekleyebilecek ölçüde olduğunu düşünmüyorum. En az 150 baz puan artırarak yabancı yatırımcı için cazibe yaratılabilir
  • Yıl sonuna enflasyonun yüzde 11 civarında geleceğini düşünsek, bunun üzerine dört puan da reel faiz işleyecektir. Sıcak parayı çekebilmek için bu ve tekrar çekici hale gelebilmek için 150 baz puanlık bir faiz artışı gerekeceğini düşünüyorum
  • Yatırımcı lirada ralli beklemesin, çünkü aslında şu anda olan liranın üzerinde uzun bir süredir biriken gerilimin bir anda boşalması aynı zamanda
  • 150 ya da 200 baz puan bir faiz artırımı ile liranın 4.25’lerde dengeleneceğini düşünüyorum
  • 4.0 düzeylerine doğru hareket beklemiyorum. Küresel piyasalardaki gelişmelere de bağlı olarak 4.25’de dengelenir
  • Merkez Bankası bugün kur hareketlerini izleyip yarına kadar beklemeyi tercih edebilir. Ama istedikleri etkiyi görmezlerse olağanüstü toplanarak bugün faiz artırımı yapabilir diye düşünüyorum.

(HABER MERKEZİ)