Çalık'ın mektubu Kosova ile yeni kriz çıkarabilir!

Kerim Ülker: Kosova Hükümeti’nin Çalık’ın bankası konusunda ne türlü bir işlem yapacağı önümüzdeki günlerde netlik kazanacak. Eğer bir yaptırım uygularsak Ankara-Priştina arasında yeni bir gerilim olacağı aşikar...

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dünya gazetesi yazarı Kerim Ülker, Çalık Holding'e ait Banka Kombetare Tregtare’nin 'FETÖ bağlantısı olduğu gerekçesiyle' Kosova'daki bir okulun çalışanlarına gönderdiği mektupların bu ülke ile Türkiye arasında yeni bir krize neden olabileceğini anlattı. Ülker'in bugün yayınlanan, "Kosova-Türkiye arasında kapanmayan hesap!" başlıklı yazısı şöyle:

Mart ayında Kosova ile Türkiye arasında MİT operasyonu ile başlayan siyasi kriz bir başka boyuta dönüşüyor. Ahmet Çalık’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptığı Çalık Holding’e ait Banka Kombetare Tregtare’nin (BKT) bazı müşterilerine gönderdiği “hesap kapatma” çağrısı iki ülke arasındaki gerilimi finansa taşıyacak gibi görünüyor. Önce iki ülkenin yaşadığı siyasi krizi, ardından finanstaki tartışmayı anlatalım.

Hatırlanacağı üzere MİT’in başkent Priştina’da düzenlediği operasyonla terör örgütü FETÖ üyesi 6 kişi önce gözaltına alındı, ardından sınır dışı edilerek Türkiye’ye getirildi. Bu olayın ardından Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj, olayın kendinden habersiz yapıldığını belirterek tepki gösterdi ve ülkenin İçişleri Bakanı ve İstihbarat Şefi’ni görevden aldı. Bu olayların ardından Ankara-Priştina arasında gerilim sözlü tartışmalara neden oldu. İşte bu olayın hemen ardından patlak veren finans krizi başladı.

Bilindiği gibi Kosova’nın en büyük bankalarından biri BKT. Arnavutluk merkezli bu bankanın Kosova’da 25 civarında şubesi var. İşte BKT, geçtiğimiz hafta FETÖ ile bağlantısı olduğu için International School of Prishtina adlı okulun çalışanlarına bir e-mail gönderdi.

KOSOVA MERKEZ BANKASI'NA ŞİKAYET ETTİLER

İngilizce olarak gönderilen e-mail’de Ahmet Çalık’ın bankası BKT, “Değerli müşterimiz, Banka Kombetare Tregtare, Hizmet Bankacılığı Sözleşmesi’nin genel şart ve koşullarına dayanarak, iç politika ve prosedürleri doğrultusunda, banka hesabınızın kapanışını talep ediyoruz. 30 gün içinde hesabınızı kapatın” mesajı gönderildi. BKT, bu okulda çalışan müşterilerinin bankaya gelerek hesaplarını düzgün şekilde kapatmalarına dair mesajı gönderdikten sonra olay bir başka boyuta dönüştü.

Okul çalışanları Kosova Merkez Bankası’na şikayette bulundu. Edindiğim bilgilere göre de şikayet Kosova Merkez Bankası’na ulaştı ve BKT hakkında da bir süreç başlatıldı. Türkiye’ye tepki veren Kosova Hükümeti’nin Çalık’ın bankası konusunda ne türlü bir işlem yapacağı önümüzdeki günlerde netlik kazanacak. Eğer bir yaptırım uygularsak Ankara-Priştina arasında yeni bir gerilim olacağı aşikar... (Kaynak)