AK Partili 5 belediye borç rekoru kırdı

İller Bankası'na en çok borcu olan 5 belediyeyi AK Partili başkanlar yönetiyor. İlk sırada Bursa var. 5 AK Partili belediyenin toplam borcu 4 milyar liranın üzerinde.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İller Bankası (İLBANK), borçlu belediyeleri açıkladı.  İlk 5 sırada AK Partili belediyeler var. En çok kredi borcu 1 milyar 73 milyon lira ile Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ait.

Sözcü'den Kamil Elibol'un haberine göre Cumhurbaşkanı ve AK Parti genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın isteği doğrultusunda görevinden istifa eden Recep Altepe'nin 2014 seçimlerinden sonra başkanlığını yaptığı Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin borcu, 1 milyar 73 milyon TL.

İKİNCİ SIRADA GAZİANTEP VAR

Bursa'nın ardından AK Partili Fatma Şahin'in başkanı olduğu Gaziantep Büyükşehir Belediyesi geliyor. Gaziantep'in borcu. 821 milyon TL.

AK Partili Zeki Toçoğlu'nun başkanı olduğu Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin 805 milyon, Tahir Akyürek'in başkanı olduğu Konya Büyükşehir Belediyesi'nin 699 milyon, Menderes Türel'in başkanı olduğu Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin ise 614 milyon lira kredi borcu olduğu belirlendi.

AK Partili 5 belediyenin İLBANK'a toplam kredi borcu 4 milyar 12 milyon lira olarak kayda girdi.

EN AZ BORÇLU BELEDİYELER

İller Bankası verilerine göre kredi borçları en düşük 5 il arasında; Uşak (26 milyon lira), Muş (21 milyon lira), Tunceli (16 milyon lira), Artvin (15 milyon lira) ile Iğdır Belediyesi (15 milyon lira) yer aldı.