TGS, Yön Radyo'da toplu sözleşme imzaladı

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile Yön Radyo arasında imzalanan top sözleşmeyle, çalışanların maaşlarına birinci yıl 300 lira, ikinci yıl içinse yüzde 15 zam yapıldı. TGS, 65 yıllık tarihinde ilk kez bir radyoda toplu iş sözleşmesi imzalamış oldu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile Yön Radyo arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlandı.

TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, 65 yıllık tarihlerinde ilk kez bir radyo ile sözleşme imzaladıklarını belirterek, bunun diğer radyolar için de örnek teşkil etmesini istedi. “Bu sözleşme çalışmalarımızın, sadece gazeteleri değil televizyon ve radyoları da kapsayan bir alana doğru yöneldiğinin bir göstergesi” diyen Durmuş, Türkiye’de medya çalışanlarının baskı altında olduğunu, bu baskının örgütlülükle aşılabileceğini ifade etti.

Yön Radyo Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mansur Kılınç da medyanın çok yönlü olarak geliştiğini ve toplumun günlük yaşamını kuşattığını, bu nedenle medya örgütlenmelerine önem verdiklerini belirtti. Kuruluş amaçlarından birinin toplumsal barışa katkıda bulunmak olduğunu vurgulayan Kılınç, “Yön Radyo, Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği’nin (RATEM) kurucuları arasında yer alıyor. Yönetim organlarında temsil ediliyor. Aynı zamanda uluslararası işbirlikleri ve örgütlenme çalışmalarına önem veriyor” diye konuştu.

Türk-İş Bölge Sorumlusu Adnan Uyar da “Bu sözleşme önemli bir gelişme. Emekçi kardeşlerimize ve sendikamıza da teşekkür ediyorum” dedi.

Sözleşmeyle, radyo çalışanlarının ücretlerine birinci yıl için net 300 TL, ikinci yıl içinse yüzde 15 oranında zam yapıldı. Ayrıca yılda bir ikramiye ve sosyal haklarda iyileşme sağlandı.

(HABER MERKEZİ)