6 bin milyoner Türkiye'yi terk etti

Türkiye milyoner göçü sıralamasında üçüncü sırada yer aldı. En fazla milyoner göçü alan ülkeler ise Avustralya, ABD ve Kanada olarak sıralandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dünya genelinde geçen yıl en çok milyoner göçü veren ülke Çin oldu. Nüfusa oranla en fazla milyonerinin terkettiği ülke ise Türkiye oldu.

Medya takip ve raporlama ajansı PRNet, milyoner göçü istatistiklerini inceledi. 2017 yılında dünya üzerinde 95 bin milyoner ülkesini terk ederken, Türkiye 6 bin milyoner göçü vererek, milyoner göçleri sıralamasında üçüncü oldu. PRNet’in Güney Afrika merkezli New World Wealth'den elde ettiği verilere göre, son iki yılda da Türkiye'yi terk eden milyoner sayısı 12 bine ulaştı. Artan milyoner göçünün başlıca nedenleri arasında kişisel güvenlik, eğitim, sağlık, iklim ve temizlik olarak belirlendi.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN ÜLKELER

En fazla milyoner göçü alan ülke 10 binle Avustralya olurken, Avustralya’yı 9 binle ABD, 5 binle Kanada ve Birleşik Arap Emirlikleri takip etti. Diğer tercih edilen yerler arasında ise 3 bin milyonerin göç ettiği Karayip Adaları yer alıyor. 6’ıncı sırada 2 bin milyonerin göç ettiği İsrail ve İsviçre bulunuyor. Onları, bin milyoner göçüyle 8'inci sırada yer alan Yeni Zelanda, 9'uncu sırada yer alan Singapur takip ediyor.

Araştırmaya göre, geçtiğimiz yıl milyonerlerle ilgili 4 bin 85 haber çıkışı tespit edilirken, 2016 yılında haber adetleri 2 bin 417 olarak belirlendi. En çok milyoner göçü veren ülke Çin oldu. 2017 yılında ülkesini terk eden Çinli sayısı 10 bin olarak belirlendi.

Bu sayıyı 7 bin milyoner göçü veren Hindistan takip etti. Türkiye, listede üçüncü sırada yer almasına rağmen nüfusa ve milyoner sayısına göre en fazla göçü veren ülke oldu.

Ülkesini terk edenlerin en çok tercih ettiği yerler baz alındığında, Çin’in tercihi ABD, Kanada ve Avustralya olarak karşımıza çıktı. Hintlilerin seçimi ise ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Avustralya ve Kanada oldu.

Türkiye'den giden milyonerlerin tercihiyse Avrupa Birliği ülkeleri ve Birleşik Arap Emirlikleri oldu.

(DHA)

Etiketler Türkiye göç milyoner