Deutsche Bank'tan Bitcoin uyarısı

Alman Deutsche Bank Başekonomisti Slok: Önümüzdeki yıl Bitcoin'de çöküş olabilir...

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Bitcoin fiyatları tavan yaparken, kurumlardan uyarılar da gelmeye devam ediyor. Bitcoin'le ilgili son uyarıyı Deutsche Bank yaptı.

Deutsche Bank Başekonomisti Torsten Slok, müşterilerine 2018 yılındaki olası risklerin ne olduğuna diar bir uyarı notu gönderdi. Slok'un gönderdiği uyarı notuna göre 2018'deki en önemli riskler arasında Bitcoin'deki olası bir çöküş, yüksek enflasyon, yükselen emtia fiyatları ve Kuzey Kore tehdidi gibi riskler bulunuyor.

Deutsche Bank, geçtiğimiz hafta da Bitcoin çılgınlığının önümüzdeki sene genel piyasayı etkileyecebilecek bir risk olabileceği yönünde uyarıda bulunmuştu.

Slok, Bitcoin ve benzerlerindeki vahşi fiyat hareketlerinin daha sistematik bir hale gelebileceğini belirtti.

19 BİNDEN 13 BİNE GERİLEDİ

Kripto para biriminin fiyatı geçen hafta ilk kez 19 bin doları geçerken, sonrasında sert bir şekilde gerilmiş ve 13 bin dolar sınırına inmişti. Bitcoin 11 Aralık Pazartesi saat 07.15 itibariyle 16 bin 300 dolarda bulunuyor.

VADELİ İŞLEMLER BAŞLADI

Öte yandan Bitcoin vadeli işlemler de bu sabah itibariyle başladı. Dünyanın en köklü varlık pazarlarından olan Chicago Board Options Exchange (CBOE) bu sabah saatlerinden itibaren Bitcoin’i vadeli işlemler pazarına dahil etti. CBOE’yi gelecek hafta 18 Aralık’ta Chicago Ticaret Borsası (CME) takip edecek. Bitcoin Ocak vadeli işlemlerde 15 bin 940 dolar olurken, ilk etapta 398 kontratlık işlem yapıldı.

(Kaynak: Habertürk)