Saya işçileri eylemde: Patronlar 'düne kadar Suriyelilere düşmandınız' diyor

Eylemdeki Türkiyeli ve Suriyeli saya işçileri İzmir Alsancak Karakedi Kültür Merkezi’nde bir araya geldi. İşçiler, taleplerinin neler olduğunu, neler yaşadıklarını anlattı.

Google Haberlere Abone ol

İZMİR - Ayakkabı işçileri Hatay, Konya, Adana, İstanbul gibi kentlerin yanı sıra İzmir Işıkkent ayakkabıcılar sitesinde de eylemlerine devam ediyor. Işıkkent'te çalışan Türkiyeli ve Suriyeli işçiler bir süre önce Site meydanında bir araya gelerek basın açıklaması yapmış, işverene karşı birlikte mücadele etme kararı aldıklarını açıklamışlardı.

İş bırakarak parça ücretlerinin arttırılmasını, iş koşullarının iyileştirmesini isteyen Saya İşçileri Karakedi Kültür Merkezi’nde bir araya gelerek taleplerinin neler olduğunu anlattılar. Işıkkent ayakkabıcılar sitesinde çalışan Türkiyeli işçiler Yalçın Yanık, Nuri Karam, Ali Boyalı, Tevfik Saraç ve Suriyeli işçiler Alsancak Karakedi’de dün akşam gerçekleşen toplantıda 14-15 saate varan çalışma saatlerinin uzunluğunu, sağlık koşullarının ve iş güvencelerinin olmadığını dile getirdiler. Toplantıda konuşan işçiler Suriyeli, Türk, Kürt işçilerin birlikte bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceklerini, bu süreçte herkesten desteklerini beklediklerini söylediler.

'SİGORTAMIZ YOK Kİ SENDİKAMIZ OLSUN'

Toplantıda ilk olarak söz alan işçi Nuri Karam, "Biz çalışırken bir anda Suriyeli yoldaşlarımız alanlara döküldü. Sonra biz onlara destek verdik. Patronlar 'Siz Suriyelilerle düne kadar düşmandınız, şimdi ne oldu da birlikte yürüyorsunuz' diye soruyor. Çünkü bizler ilk başta Suriyelilere karşı eylem yapmıştık 'istemiyoruz sizi' diye ki burada çok büyük bir yanlış yapmışız. Bugün sanayideki düzen tamamen değişmeye başladı. Ayakkabıcılar sitesindeki işçilerin birlikte hareket etmesi ile bunun sadece iş ve ekmek mücadelesi olduğunu, kardeşliğin ve birlikteliğin sağlandığını işverene gösterdik. Bu işin arkasını asla bırakmayacağız. Devlet bugüne kadar bizi hiç dikkate almadı. Şimdi Türkiye’nin genelinde böyle bir eylem başlayınca şok oldular. 'Ayakkabıcılar nasıl örgütlenir' diye? Dün 3 tane atölye komple işi bıraktı. Manisa’da işverenler sanayinin içine alınmıyor. Bu eylemler artarak devam edecek. Bazı arkadaşlar soruyor, 'Sendikanız var mı?' diye... Sigortamız yok ki sendikamız olsun. Bizim taleplerimiz fiyatların bir an önce iyileştirilmesi, sağlık koşulları, iş güvencesi ve sigortadır. Bundan sonra emekçinin yanında olan herkesi yanımızda görmek isteriz’’

'75 YAŞINDA KUNDURACI YOK'

5 sene önce Suriyeliler geldiğinde kendisinin de çok kızdığını belirten işçi Tevfik Saraç ise şunları söyledi, "Suriyeliler geldiğinde biz çok kızdık. Ekmeğimizi elimizden alacaklar diye. O zamanlar Suriyelilerin burada kalıp kalmama amacını da bilmiyorduk. Bir saya 5 lirayken Suriyelileri fırsat bilet patronlar 2 liraya düşürdü. Düşünün, bali dediğimiz ilaç kokusunun altında verilen yevmiye 60 lirayı geçmez. Bali denen şey kandaki alyuvarları öldürüyor. Bugün 75 yaşında kunduracı bir arkadaşım yok benim. Meslekten dolayı yaşayan yok. Düşünün, bir sağlık ocağımız yok bu sitede. Özetle biz bir yola girdik ve bu emek mücadelesini sonuna kadar sürdüreceğiz.’’