Yüksek kredi faizi esnafı ‘bitirdi’

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın raporu on binlerce esnafın devletin ve bankaların verdiği kredilerden faizlerin yüksekliği nedeniyle yararlanmadığını ortaya koydu.
Fotoğraf: Adem Erkoçak

DUVAR – Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ile birlikte ‘Gıda Sektörü Analiz Raporu’nu hazırlayan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, çalışma için binlerce esnafla yüz yüze görüşerek yaşanılan sorunlarını tespit etti. Buna göre, esnafın büyük bölümü devletin ve bankaların verdiği kredilerden yararlanamıyor. Kredi ve borçlanmalarını büyümek için değil, mevcut faaliyetlerine devam etmek için alıyor.

Hürriyet’ten Erdinç Çelikkan’ın haberine göre, esnaflar bankalar, Esnaf Sanatkâr Kooperatifleri, Kalkınma Ajansları ve KOSGEB kredilerinden de neredeyse hiç yararlanmıyor. Esnafın kredi almamasının en büyük nedenini ise faizlerin yüksekliği ve bankaların formaliteleri oluşturuyor. Raporda sorunlar şöyle sıralanıyor:

* Sert rekabet koşullarında ayakta kalmakta zorlanıyorlar. Öz sermaye ve işletme sermayesi yetersizliği yaşıyorlar.

* Kredi ve kefalet kooperatiflerinin kefalet için teminat miktarları belirli bir standartta uygulanmıyor. İllere ve bölgelere göre farklılık gösterdiği için sıkıntılar yaşanıyor.

* Mali sicil affının bankalar tarafından tam olarak uygulanmıyor. Bu nedenle bankalardan kredi alma imkanı çok sınırlı kalıyor.

* Çoğunlukla ‘şahıs işletmesi’ kapsamında faaliyetlerini sürdüren esnaf, ‘şirket’ statüsünde olmadıkları için destek ve kredilere ulaşmakta sıkıntı yaşıyor. (HABER MERKEZİ)