Tüfenkci: Esnafın borçları yeniden yapılandırılıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 'esnafın kredi borçlarının yeniden yapılandırılacağını' açıkladı: Gecikme faizleri siliniyor, icra işlemleri sonlandırılıyor.

DUVAR – Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci esnafa borç yapılandırması yapılacağını açıkladı. Tüfenkci, esnafın gecikme faizlerinin silinip icra işlemlerinin de sonlandırılacağını belirtti.

 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğinde (TESKOMB) açıklamalarda bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “446 bin 323 esnaf ve sanatkarın yaklaşık 22 milyar lira kredi bakiyesi bulunduğunu ifade ederek, “2002’den 31 temmuz 2017’ye kadar 1 milyon 526 bin 946 esnaf ve sanatkarımızı faiz indirimli kredilerden faydalandırdık. Kredi kullanan esnaf ve sanatkar sayısının yedi katına çıktığını, miktarın ise 140 katına çıktığını görmekteyiz” açıklamasında bulundu.

UYGULAMA NASIL OLACAK?

Tüfenkci, söz konusu uygulamanın detaylarına ilişkin bilgiler de paylaşarak, borç (asıl alacak) tutarı defaten ödenmek istendiği takdirde faizsiz tahsil edileceğini, borcun 12 aya kadar taksitlendirilmesi talep edildiği takdirde ise asıl alacak tutarına taahhüt tarihinden itibaren yüzde 8 faiz oranı üzerinden 12 aylık basit faiz hesaplanacağını kaydetti.