Rusya Türk iş adamlarını saatlerdir bekletiyor

Moskova’daki uluslar arası moda ve deri fuarına katılmak için Rusya'ya giden firma yöneticilerinin 10 satten fazla süredir gümrükte bekletildiği belirtiliyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rusya’nın başkenti Moskova’da yarın başlayacak olan uluslar arası moda ve deri fuarına Türkiye’den giden firmaların 10 saatten fazla bir süredir gümrükte bekletildiği öğrenildi. Türkiye Deri Vakfı Başkanı Kıyasettin Temuçin “Belli ki gelmemizi istemiyorlar. Başka ülkelerden gelen firmalar 5 dakika içinde geçiyor. Bizim ürünler saatlerce aranıyor. Buradan yarın sabaha kadar çıkmamız zor görünüyor” dedi.

Moskova’daki deri fuarı yarın kapılarını açacak. Hürriye'tin haberine göre fuara katılmak üzere Türkiye’den giden 60 firmanın yetkilisi dünden beri Moskova’ya girmek için bekliyor.

'TEK AÇIP BAKIYORLAR'

Rusya'nın beklettiği isimler arasında olan Türkiye Deri Vakfı Başkanı Kıyasettin Temuçin, şu açıklamayı yaptı: “2015 yılındaki uçak faciası sonrası iki yıl bu fuara biz katılmamıştık. Bu yıl yeniden katılma kararı aldık. Dün bir grup geldi ikinci grup da bugün Moskova’ya geldi. Ancak, tüm mallar tek tek açılıp bakılıyor. Biz getirdiğimiz ürünlerin görsellerini zaten elektronik ortamda da bulunduruyoruz; bunlara bakılsa 5-10 dakika içinde iş çözülür. Ancak tüm valizler tek tek açılıyor. Bu da her bir firmanın işinin saatler sürmesi demek. Başka ülke yetkilileri de geliyor ve onlar 5 dakika içinde geçiyor. Belli ki, gelmemizi istemiyorlar. Yoksa bu durumun başka bir izahı olamaz. Fuar yarı açılıyor. Bizim buradan çıkmamız yarın sabahı bulur. Saatlerdir bekliyoruz tam bir eziyet.”