Kardemir'de toplu sözleşme imzalandı

Kardemir, toplu iş sözleşmesi imzalandı. Çelik-İş Başkanı Değirmenci zam oranını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Karabük Demir Çelik Fabrikaları'nda (Kardemir), Hak-İş'e bağlı Çelik-İş Sendikası ile patron arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmaya varıldı.

Kardemir Genel Müdürü Ercüment Ünal ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kamil Güleç ile Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci, anlaşmayla ilgili açıklama yaptı.

İmzalanan toplu iş sözleşmesine göre, işçilerin ücretlerine ilk altı ay için yüzde 8.75, ikinci altı ay için enflasyon oranında zam yapılacak. Anlaşmada, üçüncü ve dördüncü altı ay içinse yüzde 5'er zam yapılaması öngörülüyor.

Sözleşmenin imzalanmasının ardından açıklama yapan Çelik- İş Genel Başkanı Yunus Değirmenci, krize rağmen zam aldıkları mutlu olduklarını söyledi. İki yıl sonunda zam oranının yüzde 30'u bulacağını savunan Değirmenci, sosyal haklarda da iyileştirmeler yapıldığını anlattı.

Değirmenci, "Bu toplu sözleşme ananızın ak sütü gibi helal olsun. Eğer ki biz burada 7.5 saatlik mesaimizde verimli çalışarak çok üretirsek, bir dahaki toplu sözleşme masasında daha güçlü hareket ederiz. Fabrikanın yükünü hafifletecek gücümüz varsa, yerine getirmemiz lazım. İşimizi doğru yapmamız lazım" dedi. (KARABÜK/DHA)