Otomobile kur zammı kapıda

Eldeki stokların erimesiyle otomotiv sektöründe yüzde 20 döviz kuru zammı bekleniyor. Talebin ikinci ele kayması bekleniyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, otomotiv sektörü mart ayında 2,7 milyar dolarlık ihracat ile aylık bazda tüm zamanların rekorunu kırdı.  Sektör analistlerine göre TL'nin değer kaybıyla Türkiye'de otomotiv üretiminin rekabet avantajını artırması bu sonuçlarda etkili fakat aynı kur etkisi iç pazar için tam tersi tabloya işaret ediyor.

Henüz sektörün mart ayı satışları açıklamazken, 2016 model stokların erimesiyle birlikte zamların kapıda olduğu ifade ediliyor. Artık piyasaya kur farkını tamamen yansıtan sıfır ithal araçlar giriyor. Üretimlerinde yüksek ithal girdi kullanıldığı için yerli üretim araçlarda da kur etkisi asıl şimdi yansımaya başlayacak. Sektör nisan ayı dahil izleyen aylarda düşüş bekliyor.

ÜST SEGMENTTE DAHA YÜKSEK ZAM

Geçen hafta açıklamalarda bulunan Borusan Manheim Genel Müdürü H. Zafer Terzioğlu, 2017 modellere yüzde 20 kur zamı beklediğini ifade etmişti. Ancak sektörün diğer oyuncuları bu kadar yüksek zam beklemiyor. Özellikle Türkiye’de üretimi olan araçlarda fiyat artışının yüzde 5’lerde kalacağı, sıfır ithallerde ise daha yüksek olacağı beklentisi dile getiriliyor.

Fiyat artışı üst segmenlerde daha yüksek oranda olacak. OYDER Başkanı Alp Gülan, özellikle bu konuya dikkat çekerek, “Kur farkı gelince bazı araçlarda ÖTV baremi aşılacak. Araç 68-69 bin civarında. Şimdi hesap ediyorsunuz yenisi 70 bin olmuş. Bin lira model zammı gelince araç ÖTV baremini de aşmış oluyor. 39 bin liralık araba kaçınılmaz 41 bine çıkınca bir üsteki dereceye geçiyor. Biliyorsunuz 40 bin ve 70 bin baremleri var” dedi.

KİRALAMA ŞİRKETLERİ ZAMMI BEKLİYOR

ÖTV ve kur artışı etkisiyle artan sıfır araç fiyatları yüzünden talebin ikinci ele kayması, ikinci elde de 2015 - 2016 modellerin tercih edilmesi bekleniyor. Son biri iki haftayı değerlendiren sektör temsilcileri, ikinci elde talebin arzdan hızlı arttığına dikkat çekiyor. Talebin arzı geçmesinin önemli nedenlerinden biri de filo kiralama şirketlerinin ikinci ele verecekleri eski araçları, fiyat artışından yararlanmak için bekletiyor olmaları.

YÜZE 15 DARALMA BEKLENİYOR

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) temsilcilerine göre ÖTV’deki artış ve kur farkı zammının da etkisiyle sıfır otomobil piyasasında yüzde 15’lik bir daralma yaşanabilir. Geçen yıl 1 milyon adet sıfır otomobil ve hafif ticari aracın satılmıştı. Bu yıl için beklenti yüzde 15 civarında düşüşle 850 bin adet civarında.

(Kaynak: Businessht)

[inline-ads adscode='gdad-news-inline' /]

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR