Stüdyo daire yasaklanıyor

İmar yönetmeliği değişiyor; Stüdyo daire yasaklanıyor, üç katlı yatay mimarı teşvik edilecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul İnşaatçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım (İNDER), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 'inşaat sektörünün anayasası' olarak tanımlanan ‘Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Taslağı’na göre yapılacak değişikliklerin getireceği yenilikleri anlattı. Yeni yönetmeliğe göre stüdyo daireler tarihe karışıyor. Yeni yönetmelikle 5 katlı bina yerine 3 katlı bina yapılabilip, yoğunluk azaltılacak.

Durbakayım, belediyelere ve sivil toplum kuruluşlarına gönderilen taslağın görüş alındıktan sonra yayınlanacağını belirterek, taslağın haziran ayına kadar onaylanmasını beklediğini söyledi.

Yeni yönetmelikle birlikte artık stüdyo daire yapılamayacak. Nazmi Durbakayım ‘kullanım amacı’nın dışına çıkılan stüdyo daireler yerine en küçük dairenin minimum 28.5 metrekare büyüklüğünde 1+1 daire şeklinde yapılabileceğini söyledi. Bu kapsamda yapılacak en küçük dairenin içinde 1 oturma odası (12.00 metrekare), 1 yatak odası (9.00 metrekare), 1 mutfak veya yemek pişirme yeri (3.30 metrekare), 1 banyo veya yıkanma yeri (3.00 metrekare), 1 tuvalet (1.20 metrekare) olmak üzere toplamda net 28.50 metrekare büyüklüğünde daireler yapılabilecek.

Kaynak: Erdem Aktürk/Habertürk

Etiketler inşaat daire stüdyo
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR