Hükümette 'Hollanda' bilmecesi: Ekonomi konusunda farklı açıklamalar

Hükümetten Hollanda'ya yönelik ekonomik yaptırım uygulanabileceği yönünde gelen açıklamalara, Ekonomi Bakanı'ndan itiraz geldi: "Hiçbir ülke ile Hollanda dahil olmak üzere bu süreçte ekonomi ve ticari ilişkilerimiz masada olmayacak..." Bakan Zeybekci, "Bunu Ekonomi Bakanı olarak söylüyorum" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin Hollanda krizinde 'ekonomik yaptırımların da gündeme gelebileceği' yönündeki açıklamalarının aksine bugün Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'den, "Hiçbir ülke ile Hollanda dahil olmak üzere bu süreçte ekonomi ve ticari ilişkilerimiz masada olmayacak" açıklaması geldi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ekonomi Bakanlığı tarafından hazırlanan “e-Ticaret Sitelerine Üyelik Desteği" basın tanıtım toplantısına katıldı. Toplantıda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Zeybekci, bugün açıklanan işsizlik rakamlarının sorulması üzerine şunları kaydetti:

“Türkiye maalesef ekonomik olarak başka şeylere çok fazla takılıp kaldığımız için böyle değerleri pek görmüyoruz. İşsizlik rakamlarımız önemli. Gelmiş olduğumuz rakam da son derece önemli. Yani istihdamımızı artırmamıza rağmen Türkiye'deki bize özgü bazı gerçeklerden dolayı da işsizliğimizi düşüremiyoruz. Son 6 yıl içinde iş gücüne katılım oranımız yüzde 44'lerden şimdi yüzde 52'lere geldi. Yani çalışmayan vatandaşlarımız özellikle ev kadınlarımızda yoğun bir şekilde ben çalışacağım diyerek iş hayatına katılma talepleri artı kırsaldan tarım alanından da sanayi ve hizmetler sektörüne reel çalışma alanlarına, reel ekonomiye yoğun bir katılım var. Bu bizim şikayet edeceğimiz, mazeret olarak göstereceğimiz bir alan değil. Bunlar Türkiye'nin gerçekleri. Türkiye olarak biz ne zaman ki yüzde 5.5'in altında bir büyümeye girdik, işsizlikle ilgili rakamlarımızın negatif anlamda artması kaçınılmaz hale geliyor. Onun için ne yapmalı, ne etmeli derhal Türkiye'yi pozitif anlamda bir büyüme trendine, bir büyüme aralığına tekrar mutlaka getirmemiz gerekiyor. Hükümet olarak şu anda topyekun seferberliğimiz Türkiye'de istihdamın, büyümenin, üretimin ve sanayi, reel sektörü anlamında yatırımların artırılmasıyla ilgili de çok yoğun bir çalışmamız var" dedi.

Numan Kurtulmuş: Ekonomik yaptırımlar gelebilirNuman Kurtulmuş: Ekonomik yaptırımlar gelebilir

'BABAANNEYE TORUNUNA BAKTIĞI İÇİN PARA VERMEK PEK DOĞRU GELMİYOR'

"Büyükanne projesi" maaşlarının sorulması üzerine de Zeybekci, “Benim şahsi görüşüm Nihat Zeybekci olarak görüşüm; bir babaanneye torununa baktığı için para vermek pek doğruma gelmiyor. Bizim değerlerimiz var, Türkiye olarak bizim aile, o sevgi, o içtenlikle ilgili biraz. Ama ekonomik anlamda herhalde artı bir desteği olacağı da kaçınılmazdır. Annelerin çalışmakla ilgili fırsat bulmaları anlamında da pozitif görüyorum" şeklinde konuştu.

HOLLANDA'YA EKONOMİK YAPTIRIMLAR

Nihat Zeybekci, Hollanda'ya ekonomik yaptırımların uygulanıp uygulanmayacağının sorulması üzerine, “Ekonomik, diplomatik anlamdaki iyi ilişkiler yüzyıllar sürüyor. Şu anda bizim Hollanda ile ilişkilerimizin temeli 400 yıl. Hemen hemen sıfır sorunla geldiğimiz bir alan. Ama diğer taraftan detaylarını gayet bildiğimiz yaşanan olumsuzluklarda, Türkiye Cumhuriyeti'nin bir bakanının özellikle bir bayan bakanının tabi olduğu o uygulamaları kabuk etmek mümkün değil. Bunun hesabı mutlaka sorulacak. Ama bunun hesabı hukuki platformlarda sorulacak, diplomatik platformlarda sorulacak. Bakanımıza silah doğrultarak yani ekibine silah doğrultarak oradaki yapılan uygulama. Dokunulmazlığı var hiçbir şekilde dokunmazsınız, ne aracına dokunabilirsiniz ne de kendisine hiçbir şekilde 'şöyle yap' diyemezsiniz. Tüm dünyadaki diplomatik terbiyeye aykırı olan bu uygulamaları kendi mecralarında Türkiye olarak mutlaka karşılık verilecektir. Hukuki bütün haklarımız sonuna kadar kullanılacaktır. Oradaki vatandaşlarımızın tabi oldukları uygulamalarla ilgili hukuki anlamdaki bütün süreçler sonuna kadar götürülecektir. Ama bunu ekonomik anlamda diğer platformlara taşımak demek inanın bu algı operasyonlarını yani 23 Temmuz günü darbeden bir hafta sonra Türkiye'de darbenin başarısız olmasının, demokrasinin sonu olarak gören Almanya'da yayın yapan bir dergiyi alıp da bunun tüm Almanya'ya, Alman halkına ve devletine mal etmek yanlış olur. Ve bu algı operasyonunu yürüten terör örgütlerinin de bizden istedikleri de bu. Bizden bekledikleri de bu. Ekonomik, ticari, siyasi ve kültürel ilişkilerimizde bunun bir şeklide etkilenmesi ve sonuçlarının olması. Net olarak söylüyorum, hiçbir ülke ile Hollanda dahil olmak üzere bu süreçte ekonomi ve ticari ilişkilerimiz masada olmayacak" dedi.

'BEN EKONOMİ BAKANI OLARAK SÖYLÜYORUM'

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin Hollanda konusunda “Ekonomik yaptırım olabilir" sözlerinin hatırlatılması üzerine Zeybekci, “Ben ekonomi bakanı olarak söylüyorum" yanıtını verdi. Gazetecinin “Olmayacak yani" sözü üzerine Zeybekci, tekrar “Ben ekonomi bakanı olarak söylüyorum" diye konuştu.

'MERKEZ BANKAMIZIN ARKASINDAYIZ'

Bakan Nihat Zeybekci, yarın Merkez Bankasının faiz kararını açıklayacak olmasının hatırlatılmadı üzerine de, “Merkez Bankamızın bu süreçteki kararlarını destekliyoruz. Eli son derece güçlü ve enstrümanları da son derece çeşitlidir. Alacağı kararlar veya vereceği kararlar ve atacağı adımlar konusunda bağımsızdır ve destekliyorum ben. Merkez Bankamızın arkasındayız" diye konuştu. (İSTANBUL/DHA)