İGDAŞ Sezen Aksu'ya tazminat ödeyecek

İstanbul Gaz Dağıtım A.Ş. (İGDAŞ), ünlü şarkıcı Sezen Aksu'nun şarkısını izinsiz kullandığı için 17 bin TL tazminat ödemeye mahkum edildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İGDAŞ'ın ünlü şarkıcı Sezen Aksu’nun ‘Sen Ağlama’ adlı eserini izinsiz bekleme müziği olarak kullandığı noterle tespit edilmesinin arkasından İGDAŞ’a ihtarname çekti. İGDAŞ yetkilileri ise haksız kullanıma son verdiklerini belirtti.

Habertürk Gazetesi'nden Hayati Arıgan'ın haberine göre, Aksu, avukatı aracılığıyla İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne 20 bin TL maddi 5 bin TL manevi olmak üzere toplam 25 bin TL’lik dava açtı. İGDAŞ ise santral ve bilgisayar ses sisteminde ‘Sen Ağlama’ adlı eserin kullanımına rastlanılmadığını belirterek davanın reddini istedi. Bilirkişi, Aksu’nun eserlerinin sektördeki emsallerine göre daha pahalı bir satış değerinin olduğunu belirtti. Mahkeme eserin kullanımını piyasa rayiç bedelinden hesaplayarak İGDAŞ’ın Sezen Aksu’ya 12 bin TL maddi, 5 bin TL de manevi olmak üzere toplam 17 bin TL ödemesine karar verdi.