Doğalgaz 'nüfusa göre' ilçelere yayılıyor

Bakanlar Kurulu, mevcut doğalgaz dağıtım bölgeleri lisans kapsamı dışında kalan ilçelere doğalgaz ulaştırılması için gerekli yatırımları yapmak üzere BOTAŞ'ı görevlendirdi

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - BOTAŞ, merkez nüfusu 20 bin ve üzerindeki ilçelere doğalgaz ulaştırılması için gerekli yatırımları yapmakla görevlendirildi. Bakanlar Kurulu'nun konuya ilişkin kararı, Resmi gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, mevcut doğalgaz dağıtım bölgeleri lisans kapsamı dışında kalan, merkez nüfusu 20 bin ve üzerindeki ilçelere doğalgaz ulaştırılması için gereken yatırımlar, BOTAŞ tarafından kendiliğinden veya doğalgaz dağıtım şirketleriyle ortaklaşa gerçekleştirilecek. Karar, büyükşehirlerde yer alan ilçelerdeki merkez nüfusu 20 bin ve üzerinde olan ve mahalleye dönüşen köy veya beldeleri kapsamayacak.

İlçelerin nüfuslarının tespitinde, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürülüğü verileri, doğalgaz dağıtım bölgeleri içinde yer alıp almadığının tespitinde ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) verileri esas alınacak.

Karar kapsamında yeterliliği sağlayan ilçeler, BOTAŞ'ın önerisi ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının onayıyla belirlenecek. (HABER MERKEZİ)