Köprüden cezalı geçenlere uyarı

Bakan Arslan '3. köprüden daha ucuz geliyor' diye cezayı göze alıp 2. köprüden geçenleri uyardı: "Yanlış hesap yaptınız."
Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan

 

DUVAR – Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü (YSS) yerine ceza ödeyerek Fatih Sultan Mehmet (FSM) Köprüsü’nden geçiş yapan ağır tonajlı araçlara yönelik yeni bir uygulama başalatacaklarını açıkladı.

Arslan, Atatürk Havalimanı Genel Havacılık Apronunda düzenlenen İstanbul Airshow’da Türk Hava Yolları (THY) 100. Boeing 737-NG uçağı teslim törenine katıldı. Bir soru üzerine, Yavuz Sultan Selim Köprüsünden geçiş fiyatlarında bir düzenleme yapılmayacağını dile getiren Arslan, şunları söyledi:
“Bazı insanların farklı yolları denemesi, adeta kaçak geçmesi, ne yazık ki manşetlere taşındı. Ama şunu söyleyelim: Bir, kaçak geçiyorlar. Normal köprü ücreti alınmayacak, zaten 10 misli cezalı ücret alınacak. Bir de ayrıca kurallara uymadıkları için bir ceza kesilecek. İkisini üst üste koyduğunuz zaman öbür taraftan daha yüksek olacak. Bence bu yola tevessül etmesinler.”

‘MAĞDURİYETE SEBEP BEN DEĞİLİM’

YSS’deki normal geçiş ücretlerinin FSM’deki cezalı ücretten daha yüksek olması nedeniyle bu yolu seçen sürücüleri uyaran Bakan Arslan, şöyle devam etti:
“Bu yola tevessül edip sonra mağdur olacaklar. Günün sonunda da dönüp diyecekler ki; ‘Biz mağdur olduk’. Güzel de yani mağduriyete sebep olan ben değilim. Kimse kusura bakmasın, kimse uyanıklık etmesin. Düzen, kural hepimiz için geçerli, hepimiz kurallara uymak zorundayız. Zaten sayın Başbakanımız da söylüyor: ‘Krallar değil, kurallar olur.’ Krallık yapmasınlar, kurallara uysunlar. Zararlı da çıkmasınlar, mağdur da olmasınlar. Biz insanımızın mağdur olmasını istemeyiz.”

NE OLMUŞTU?

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün açılmasıyla, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden (FSM) ağır tonajlı kamyon, otobüs ve TIR’ların geçmesi yasaklanmıştı. Ancak otoyol ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden en yüksek geçiş ücreti 164 lir olarak tespit edildi. Bazı kamyon şoförleri, 40 liralık geçiş ücretine 92 lira trafik cezası ekleneceğini varsayarak FSM’den geçiş yapıyorlardı. Bakan bunun böyle olmadığını bu yolu kullanan kamyon sürücülerinden normal geçişin 10 katı kaçak geçiş ücreti bir de 40 lira ceza alındığını söyledi. (HABER MERKEZİ)