'Başbakanın müjdesi balona dönüşebilir'

TBF Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz 11 milyon kişiyi ilgilendiren, kredi yapılandırmayla ilgili düzenlemenin bankalar açısından bağlayıcı hükümler içermediğini söyledi. Deniz'e göre tüketici bankaların insafına bırakılıyor.

DUVAR – Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, kredi kartı borçlarının yapılandırılmasına ilişkin yönetmeliğin uygulanmasında “kesin ve emredici” düzenleme gerektiği uyarısı yaptı. Deniz, “11 milyon kişi, bankaların insafına bırakılmamalı” çağrısında bulundu.

72 AY TAKSİT İMKANI

Kredi kart borçlarının yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeleri değerlendiren Deniz, “Bankaların geniş takdir hakkı, tüketiciyi zora sokacaktır” dedi:

“Kredi kart borç bakiyelerinin yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenleme, 27 Eylül tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Banka ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliği’ne eklenen Geçici 2. madde ile; ‘bu maddenin yayımı tarihi itibariyle kredi kartlarının mevcut borç bakiyeleri kart hamilleri tarafından talep edilmesi durumunda en fazla yetmiş iki ay ile sınırlı olmak üzere taksitlendirilebilir.’ Düzenlemeye göre; düzenli ödeyen ve ödemeyen tüm kredi kart borçluları, 27 Eylül’e kadar olan borçlarını, bankaya başvurarak 72 aya kadar taksitle ödeyebilecekler.”

ÖNCE MÜJDE SONRA HAYAL KIRIKLIĞI

Başbakan Binali Yıldırım’ın konuya ilişkin ilk açıklamalarının, kredi kart borçluları için “büyük bir müjde” olduğunun savunan Deniz, “Buna ilişkin yönetmelik düzenlemesi ise, kart borçlularını zorlayacak içerikte olup hayalkırıklığı oluşturdu” dedi.

Düzenleme kapsamında yapılandırılacak borca ilişkin uygulanacak faiz oranının belirlenmediğini anımsatan Deniz, yönetmelikteki “taksitlendirilebilir” ifadesi ile de, bankaların, kredi kart borcunu yapılandırma talebini “kabul edip etmemekte serbest olduğu” yönünde bir algı oluştuğunu vurguladı.

260 MİLYARLIK BORÇ

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin de, uygulanacak faiz oranı ve taksit sayısının bankaların belirleyeceğine ilişkin açıklama yaptığını da anımsatan Deniz, şöyle devam etti:
“Karar verme hakkını bankanın insafına terk eden bu düzenlemede iyileştirme yapılmaması durumunda, bekleyen 11 milyon kredi kart borçlusunun birikmiş 260 milyar liralık borcunun yapılandırılması fırsatı heba edilmiş olacaktır. Bankaların farklı faiz oranları, farklı taksit sayısı uygulamaları ile kredi kart borçluları eşitsizliğe yol açabilecek sonuçlara gebe mevcut düzenleme, amaçlanan sonucu doğurmayacaktır.”

‘GERİYE DÖNÜLMELİ’

Deniz şöyle devam etti: “Başbakan tarafından verilen ‘müjde’nin, ‘balon’a dönüşme olasılığı anlamına gelen bu düzenlemeden geriye dönülmeli, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda alınan ve Başbakan tarafından açıklanan karara uygun olarak, yapılandırılacak borca uygulanacak faizin, tüketici kredisine uygulanan faiz oranını geçemeyeceği, tüketicinin yapılandırmak istediği borç miktarı ve taksit sayısına ilişkin isteminin banka tarafından aynen kabulünün zorunlu olduğu yönünde kesin ve emredici düzenleme yapılmalıdır.” (DHA)