Bankacılık devinde büyük sarsıntı

Almanya'nın ve dünyanın en büyük bankalarından Deutsche Bank'ın hisselerindeki hızlı düşüş sürüyor. Banka hisseleri sabah saatlerinde son 24 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Frankfurt borsasında işlem gören Deutsche Bank hisselerinde dün yaşanan yaklaşık yüzde 6'lık değer kaybının ardından bu gün de tarihi düşüş yaşandı.

Dün 10,63 avrodan işlem gören hisseler bu gün saat 11.18 itibarıyla 10,53 avrodan işlem görerek, 1992 yılından bu yana kaydedilen en kötü performansını sergiledi.

ABD ETKİSİ

Analistler, banka hisselerindeki düşüşte ABD makamlarıyla olan hukuki sorunların ve sermaye sıkıntılarının etkili olduğunu belirtiyor. Alman Focus dergisi, Almanya hükumetinin ABD makamlarıyla sorun yaşayan bankaya herhangi bir devlet yardımı yapmayacağını öne sürdü.

Bankadan yapılan açıklamada da ABD ile sorunlarda Alman hükumetinden yardım talep edilmediği ve kamu kurtarmasının aranmayacağı kaydedildi.

Deutsche Bank'tan geçen hafta yapılan açıklamada ise ABD Adalet Bakanlığı ile 2005-2007 yıllarında gerçekleştirilen konut kredisine (mortgage) dayalı menkul kıymetler (RMBS) faaliyetleri konusunda müzakere edildiği bildirilmişti. Banka, sorunlu kredilerden dolayı ABD hükümetinin talep ettiği 14 milyar dolarlık uzlaşma bedelini ödemeyeceğini açıklamıştı.