Markette taksit geri geliyor!

Kredi kartı ile market alışverişinde taksit sayısına yeni düzenleme geliyor. Daha önce sınırlanan taksit sayısının önümüzdeki haftadan itibaren artacağı belirtiliyor.
Market, taksit

DUVAR – Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli başkanlığında kredi kartı taksit sayısında düzenleme çalışmasında sona gelindi. Canikli, uygulamanın gelecek hafta yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Daha önce market alışverişinde taksit kaldırılmıştı. Şimdi 3 taksit gelebilir. Şu an cep telefonu, restoran, akaryakıt ve gıda harcamalarının taksitlendirilmesi yasak.

Elektronik, mücevher, telekomünikasyon 6, beyaz eşya ve mobilyada ise  9 taksit yapılıyor. Uygulama ile bu sayıda artacak.

PİYASAYI RAHATLATMAK İÇİN…

Bu uygulamanın amacı döviz açığına yol açmadan iç piyasayı rahatlatmak. Piyasanın canlandırılması noktasında yerli ürünlerin teşviği de dikkate alınarak, ithalatı ve cari açığı artırmayacak şekilde kredi kartlarında bazı ürünlerde taksit sayısı artırılacak.

Bu sayede ticareti, alışverişi hareketlendirecek bir adım atılmak isteniyor. Ancak ithalata dayalı mal ve hizmetlerin tüketilmesinde bireysel kredi çerçevesinde bu genişleme uygulanmayacak.