İşsizlik köşeyi döndü!

Mersin'de İŞKUR, okullarda asgari ücretle istihdam edilecek 574 kişi alınacağını duyurunca uzun kuyruklar oluştu. Erken saatlerden ibaren İŞKUR'un önüne gelen işsiz vatandaşların çoğu başvuru yapamadan geri döndü.
İşsiz vatandaşların uzun bekleyişi üç gün sürecek.

DUVAR – Mersin’de 343 bin 100 öğrencinin eğitim gördüğü 975 okulda Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında çalışmak isteyenler, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

TYP kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi, bakım onarım ve temizlik işlerinde çalışmak isteyenler sabah erken saatlerde İŞKUR’a geldi. Kucağında çocukları ile gelenlerin de bulunduğu işsizlerin omuşturduğu kuyruk yaklaşık bir kilometreyi buldu. Uzun bekleyiş sırasında zaman zaman sıra bekleyenler ile kurum görevlileri arasında gergin anlar yaşandı.

ASGARİ ÜCRETLE İŞE YERLEŞTİRİLECEKLER

3 gün sürecek başvurunun ardından uygun görülen 574 işsiz, eğitim- öğretim sezonu boyunca asgari ücretle çalışmak üzere, il genelindeki Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullara yerleştirilecek.

kucağında çocuğu ile sıra bekleyen 40 yaşındaki 2 çocuk babası Ahmet Öksüz, işsiz olması nedeni ile TYP’den yararlanarak ailesinin geçimini sağlamak istediğini dile getirerek, sıra beklerken kucağında çocuğu ile perişan olduğunu söyledi.

2 çocuk babası 30 yaşındaki Nezif Güzel ise”Hepimiz İŞKUR kapısında rezil oluyoruz. Burada bize yardımcı olacak bir personel yok. Başvurunun ilk günü olması nedeni ile büyük bir yoğunluk oldu” diye konuştu. (MERSİN/DHA)