İzmir - Ankara arası 4.5 saate iniyor

Ankara ile İzmir'i birbirine bağlayacak olan otoyolu projesiyle, yolculuk süresi 8 saatten 4.5 saate inecek. Projenin maliyeti 8 milyar.

DUVAR – Başkent Ankara ile İzmir’i birbirine bağlayacak olan ‘İzmir- Ankara Otoyolu’ projesi ile karayolu kullanılarak 8 saati aşan yolculuk süresi, 4.5 saate inecek. Proje ile Uşak, Manisa ve ilçeleri de İzmir’e bağlanacak. 501 kilometrelik otoyolun 243 kilometresi Ege Bölgesi’nde yer alıyor.

Karayolları Genel Müdür Yardımcısı Uğur Kenan Adiloğlu, “Ankara-İzmir Otoyolu mevcut devlet yoluna göre daha hızlı, güvenli ve konforlu ulaşım sağlamaktadır” dedi

ÇED ONAYI BEKLENİYOR

2010’un başında çalışmaları başlayan otoyolun ihale edilmesi için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun onaylanması bekleniyor. İnşaatın bu yılın sonunda ya da önümüzdeki senenin ilk aylarında başlaması hedefleniyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yıldönümü olan 2023’te ise projenin açılması planlanıyor. Otoyolun, 2016 yılı dolar kuruna göre 8 milyar liraya mal olacağı belirtildi. İnşaatın bu yılın sonunda ya da önümüzdeki senenin ilk aylarında başlaması hedefleniyor. (Kaynak: Habertürk)