Dolarda düşüş devam edecek mi?

Darbe girişimi sonrası 3.1 liraya dayanan dolar, Moody's'in Türkiye'nin kredi notunu açıklamayı pas geçmesi ve Rusya ziyareti ile 2.95 liraya geriledi. Uzmanlar 'Dolar neden düşüyor? Dolar da düşüş sürer mi?' sorusunu yanıtladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Darbe girişimi sonrası 3,10 lira ile rekor kıran dolar, dün ve bugün serbest piyasada 2.95 liradan işlem gördü.

Uzmanlar, doların önümüzdeki dönem yol haritasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

NTV'ye konuşan ekonomist Erdoğan Turan “Darbe girişimi öncesi seviyelere yavaş yavaş geri çekiliyoruz. Her anlamda, hem siyaseten hem ekonomi anlamında. Bunların hepsi normalleşmenin fiyatlaması” dedi.

dolara

FED'İN FAİZ KARARI DA ÖNEMLİ

Kurda daha aşağının mümkün olduğunu belirten Erdoğan Turan şunları söyledi: “Fed’in 2016 içerisinde faiz artırmasının en erken aralık ayında olabileceğine dair düşünceler güçlenirse, ABD ekonomisine dair gelen veriler faiz artırımını zorlayacak kadar güçlü veriler olmazsa dolar cephesinde değersiz kalma durumu devam edebilir.”

altına

Mahfi Eğilmez, kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in nota dokunmama kararının etkisine dikkat çekerek, “Bunun yanında Fed'in faiz artırımının artık 2017nin nerdeyse ortalarına kaymış gibi görünmesi ile Türk Lirası dolara karşı kaybettiğini şimdi geri topluyor” şeklinde konuştu.

Mahfi Eğilmez, önümüzdeki dönemde doların 2,90-3 arasında kalmasını beklediğini belirtti ve ekledi: “Bu geniş aralıkta dalgalanacakmış gibi bir görüntü var.”

ALTIN PİYASASI

Altın ise günü yatay seyirde tamamladı.

feda

Çeyrek altın 210 liradan satılırken, gram altın 128.2 liradan işlem gördü.