Türk Telekom'un büyük ortağı Saudi Oger iflasın eşiğinde

Türkiye'de Türk Telekom'un %55 hissesine sahip Oger Telecom'u bünyesinde barındıran, sağlıktan inşaata ve telekoma kadar farklı alanlarda faaliyetleri bulunan Suudi Arabistan merkezli Saudi Oger'in iflasını ilan etmesi bekleniyor.

Google Haberlere Abone ol

Erdal Kaplanseren - @Kaplanseren

DUVAR - Suudi medyasında çıkan haberlere göre, son sekiz aydır 31 bin çalışanın sigorta primlerini ve maaşlarını ödeyemeyen Saudi Oger LTD için son aşamaya gelinmiş durumda.

Suudi Arabistan'da İngilizce yayın yapan Saudi Gazette'de çıkan habere göre Riyad merkezli şirket son aylarda devlete ve çalışanlarına borçlarını ödeyemez duruma geldi. Oger içinden bazı haber kaynaklarından gelen bilgiler, şirketin iflas erteleme istediği yönünde fakat bu bilgi henüz doğrulatılmış değil. Mevcut finansal tablolar ise bu çıkmazın tek çaresi iflas erteleme.

Saudi Oger'in sert biçimde negatife dönen mali durumunun arka planında düşük petrol fiyatlarının ve Suudi Arabistan'da tüketimin azalmasıyla birlikte inşaat sektörünün ciddi zarar görmesinin olduğu düşünülebilir.

Suudi ve yabancılardan oluşan 31 bin çalışanına aylarca maaş veremeyen şirketin, bazı çalışanlara 500 bin riyale (400 bin TL) kadar borçlu olduğu da iddialar arasında bulunuyor. Lübnan medyasında çıkan haberlere göre ise Saudi Oger'in sahibi Mohammed Hariri'nin Suudi hükümetiyle görüşmelerinde son aşamaya gelindi.

Etiketler iflas Saudi Oger