Goldman Sachs'tan müşterilerine dolar alın tavsiyesi

ABD istihdam verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesi üzerine Goldman Sachs,, Fed'in yıl sonunda faiz artırımı olasılığını yüzde 75'e çekti. Şirket, müşterilerine 'Dolar alın' tavsiyesinde bulundu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Goldman Sachs Group Inc., piyasanın Fed'in bu yıl için faiz artırımını düşük fiyatlamasıyla müşterilerine dolar almasını söylüyor.

Goldman Sachs'ın baş döviz stratejisti Robin Brooks, 5 Ağustos'ta ABD istihdam verisinin beklentilerden daha güçlü gelmesinin ardından bankanın yıl sonunda faiz artırımı olasılığını yüzde 75 olarak tahmin ettiğini söyledi. Bu oran daha önce yüzde 65'ti. Vadeli sözleşmeler piyasası ise önceki hafta yüzde 36 olan faiz artırımı olasılığını yaklaşık yüzde 50 olarak fiyatlıyor.

Bloomberght'nin haberine göre, New York merkezli Brooks ve Michael Cahill, "Fed'in en sonunda piyasanın fiyatladığından daha fazla faiz artırcağını görüşümüze bağlı olarak, doların yükseleceği görüşümüzü koruyoruz" dedi ve "Asıl mesele yıl sonuna doğru Fed'in nasıl hareket edeceği" diye görüş bildirdi.

TEŞVİK BEKLENTİSİ

Fed beklentileri, geçtiğimiz hafta yeni yılda ilk defa faiz düşüren İngiltere Merkez Bankası gibi diğer merkez bankalarının yavaşlayan ekonomilerini desteklemek için ilave teşvik uygulamasına giderken, ABD'nin sıkılaştırmaya doğru yöneldiği senaryoları canlandırıyor. Traderlar, doların bu yıl yaklaşık yüzde 4 aşağıda seyretmesiyle birlikte, Fed başkanı Janet Yellen'ın bu ayın sonunda yapılacak toplantıdaki konuşmasından işaretler arayacak.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Cuma günü yüzde 0.3 ralli yaptıktan sonra, New York'ta saat 11:29 itibariyle yüzde 0.1 yükseldi. ABD para birimi yüzde 0.7 değer kazanarak 102.57 yen oldu ve yüzde 0.1 yükselerek euro başına 1.1078 seviyesine geldi.

Bloomberg anketine katılan analistlerin medyan tahminine göre, doların yıl sonuna kadar euro başına 1.08 ve yen karşısında 105 seviyesine güçlenmesi öngörülüyor.

Etiketler Dolar FED Goldman Sachs