Türkiye'deki turizm krizi Fraport'u vurdu

Avrupa'daki saldırılar ve Türkiye turizminin karşı karşıya olduğu kriz, Frankfurt ve Antalya havalimanlarının işletmecisi Fraport'u zor durumda bıraktı. Antalya'da elde edilen kâr yüzde 93 azaldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Frankfurt ve Antalya havalimanlarının işletmecisi Fraport, Frankfurt havalimanındaki yolcu sayısının bu sene 'hafif oranda' azalmasının beklendiği bildirildi. Şirket şu ana kadar yolcu sayısının yüzde 3-4 oranında artması ve 63 milyona ulaşması beklentisi içindeydi. Frankfurt Havalimanı'na yılın ilk yarısında 28 milyon 700 bin yolcu geldi, bu geçen yıla oranla yüzde 0,9'luk bir azalmaya tekabül ediyor.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, şirketin kazancındaki gerilemenin en önemli nedeni ise işletmecisi olduğu Antalya Havalimanı'ndaki olumsuz tablo. Şirketin açıklamasına göre, Antalya'dan elde edilen kâr yüzde 93 oranında geriledi. Fraport, OHAL ve terör korkusu nedeniyle yıl sonunda Antalya'ya gelen yolcu sayısında üçte birlik azalma bekliyor. İlk altı ayda Antalya'ya gelen yolcuların sayısında yüzde 30 azalma meydana gelirken, yılın ikinci yarısında ise Fraport gerileme oranını yüzde 39 olarak tespit edildi.

YÜZDE 10'LUK KÂR DÜŞÜŞÜ

Yılın ikinci yarısında şirketin toplam cirosunun yüzde iki oranında gerileyerek 652 milyon euroya düştüğü belirtildi. Şirketin kârının ise geçen yıla kıyasla yüzde 10 oranında gerileyerek 76 milyon euro olduğu açıklandı.