8 bin şirket incelemeye alınıyor

Gülen cemaatiyle ilişkili oldukları gerekçesiyle 8 bin şirket hakkında 3 aşamalı inceleme yapılacak: Mali denetim, kayyum atama ve kapatma. Ekonomik dengeleri bozmamak için kapatma darbe girişimine doğrudan destek verdiği öne sürülen şirketler için uygulanacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Hükümet, Gülen cemaatiyle ilişkili oldukları belirtilen ekonomik değeri yüksek şirketleri incelemeye alıyor. Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan şirketler dışında, incelemeye alınması kararlaştırılan şirket sayısının yaklaşık 8 bin olduğu hesabı yapılıyor.

Hükümet kaynaklarından edinilen bilgiye göre, bu şirketler için üç aşamalı inceleme sözkonusu olacak. Mali denetim, kayyum atama ve kapatma üç seçenek olacak. Kapatma, sadece darbe girişimine doğrudan destek veren şirketler için uygulanacak.

ÇALIŞMA 17 ARALIKTA BAŞLATILDI

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, bu şirketler; banka-kredi ilişkileri, para aktarma ve transfer, kiralama ve cemaatle ortak çalışma, cemaatin okullarıyla ilişki, cemaatin faaliyetlerine eleman sağlama gibi başlıklarda incelemeye tutulacak. Bir bakan, cemaatle doğrudan ve dolaylı bağı olan şirket sayısını 8 bin olarak belirlediklerini dile getirerek, planladıkları çalışma hakkında şunları söyledi:

“Ciddi miktarda mal varlıkları olduğunu düşünüyoruz. Ne kadarını kaçırdılar bilmiyoruz. Çünkü bunlarla ilgili süreç, 17-25 Aralık sürecinden sonra başladı. 2014’ten sonra mal varlıklarını yurt dışına kaçıranlar oldu.

Ekonomik dengeler de göz önünde bulundurularak, darbe soruşturması kapsamında direkt bağ kurulması dışında kapatma yapılmayacak. Mali denetim, el koyma, kayyuma devir, denetim, kapatma gibi önlemleri gerektiğinde aşama aşama uygulayacağız. Taramalar yapıyoruz. Maliye ve ilgili ekonomi bakanlıkları birlikte çalışıyor. Mesela, bazı şirketlerin örgüte para aktardığını, kiralama yaptığını tespit ediyoruz. Şirket onların olmasa bile, başka yollarla bu örgüte destek vermiş, okullarını yapmış, başka çalışmalarını finanse etmiş. Bunlarla ilgili farklı denetim yöntemleri ve cezayöntemleri getireceğiz. El konulacak ve kapatılacak olanlar, direkt darbe girişiminde rol alanlar olacak.

HİÇBİR CEMAAT OLMAYACAK

BİLGİ veren bakan hiçbir tarikatın ve cemaatin devlet erkinde etkin olmasını istemediklerini dile getirerek “Cemaat referanslarıyla birilerinin bir yerlere gelmesini istemiyoruz. Bir yerde çalışırken, sen, birinci derecede amirinden mi emir alacaksın, yoksa tarikat şeyhinden mi? Bu anlayış çok tehlikelidir. Bu konuda dikkatli olmak lazım. Hiç ummadığın kişiler FETÖ elemanı çıkabiliyor. Takiyye yapmayı bile dini vecibe olarak görebiliyorlar, yalan söylüyorlar. Çok dikkatli incelemek lazım.”

Haberin tamamı