Şimşek’ten OHAL açıklaması: Lütfen rahat olun

Şimşek, Twitter hesabında OHAL kararıyla ilgili İngilizce paylaşımlar yapıp piyasalara güven vermeye çalıştı ve yurttaşlara "hayatınızda değişen bir şey olmayacak" diye seslendi.

DUVAR – ‘Olağanüstü hâl’ ilan edilmesinden sonra açıklamalarda bulunan Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Türkiye’nin bu durumdan daha iyi işleyen bir piyasa ekonomisi ve yatırım iklimiyle çıkacağını”söyledi.

Şimşek’in tweet’leri ve Türkçe çevirileri şöyle:

Bugün her ikisi de Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında, MGK ile başlayan ve Bakanlar Kurulu ile devam eden, 10 saat süren toplantılar gerçekleştirdik.

Ana başlık, başarısız olan darbe girişimi ve akabinde düzeni yeniden sağlamak için alınacak önlemler, yargıya verilen sorumluluk ve başka olayların ortaya çıkmasının önüne geçmekti.

Geniş kapsamlı tartışmalar sonucunda, 3 aylık OHAL ilan edilmesine karar verdik. Bu önlem, darbecilerin hızla tespiti ve adalete teslim edilmesini amaçlamaktadır.

Türkiye’de ilan edilen OHAL kararı, temel hak ve özgürlükler, basın özgürlüğü gibi konularda kısıtlamalar içermemektedir. OHAL, 1990’lardaki sıkı yönetim demek değildir.

Sıradan vatandaşın hayatı ve işletmeler karardan etkilenmeyecek, kesintiye uğramayacaktır. İş hayatı her zamanki gibi olacaktır.

Bu geçici OHAL süresince, nihai otorite hükümette ve valilerde olmaya devam edecektir, silahlı kuvvetlerde değil.

Durum, Avrupa’dan, daha küçüklü çaplı tehditler yaşayan Fransa, Almanya ve Belçika’dan farklı olmayacaktır.

Türkiye’nin bu durumdan güçlenen bir demokrasi, daha iyi işleyen bir piyasa ekonomisi ve yatırım iklimiyle çıkacağına inanıyorum.

Ve son olarak, Türkiye DAEŞ’in de dahil olduğu uluslararası teröre karşu mücadelesini sürdürmeye kararlıdır. OHAL, terörle mücadeleyi engellemeyecektir.

(Kaynak: Bloomberg)