Avrupa faizlerde değişikliğe gitmedi

Avrupa Merkez Bankası bugünkü toplantısında politika faizini % sıfırda, mevduat faizini % -0.4'te sabit tuttu. Banka aylık varlık alım miktarını ise 80 milyar euro'da bıraktı.


DUVAR –
Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) Perşembe günü gerçekleştirdiği toplantı kararları açıklandı. AMB tarafından yapılan açıklamaya göre banka faizlerde değişikliğe gitmedi. AMB teşvik planında da değişikliğe gitmedi.

AMB mevduat faizlerini eksi yüzde 0.40 seviyesinde bıraktı. Temek refinansman faizi yüzde 0.00’da bırakılırken, marjinal borç verme oranı değişmeyerek yüzde 0.250 oldu. AMB, varlık alım programını aylık 80 milyar euro (88 milyar dolar) düzeyinde bırakarak Bloomberg anketinden çıkan tahminleri karşıladı. AMB Başkanı Mario Draghi’nin Frankfurt saatiyle 14:30’da gerçekleştireceği konuşmasında İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkma kararına yer verilmesi bekleniyor.

AMB’nin Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Yönetim Konseyi bir süre daha faizlerin şu anki düzeylerinde veya daha aşağıda seyretmesini beklemeye devam ediyor. Standart olmayan para politikası önlemleri göz önünde bulundurulduğunda, Yönetim Konseyi 80 milyar euroluk varlık alımlarının Mart 2017 sonuna ya da gerekli olması durumunda, ve enflasyonun hedefe uyumlu olduğunu görene kadar, daha öteye kadar devam edeceğini onaylıyor” ifadeleri yer aldı.

DRAGHİ: BU SEVİYEDE KALACAK

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi faiz kararı sonrası Frankfurt’ta düzenlenen toplantıda faiz oranlarının bir süre daha bu seviyede ya da daha düşük kalacağını söyledi. Draghi büyümeye yönelik risklerin aşağı yönlü olduğunu belirtti. Büyümeyi iç talebin desteklediğini söyleyen Başkan, toparlanmanın sürdüğünü belirtirken enflasyonun önümüzdeki aylarda çok düşük kalacağını söyledi.

Draghi İngiltere’nin AB’den ayrılma kararının (Brexit) toparlanmanın önünde bir zorluk olduğuna dikkat çekti.
Haberin tamamı