Fitch'ten Türk bankalara uyarı

Fitch Ratings, darbe girişiminin ardından Türk bankalarının risklerinin arttığına dikkat çekti.

DUVAR – “Darbe girişiminin ardından Türk bankalarının riskleri yükseldi” başlıklı bir değerlendirme yayınlayan kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, 15 Temmuz sonrası özellikle politik kutuplaşmalardaki keskinleşmenin etkisiyle, Türk bankalarının kredi profilleri ve kredileri için aşağı yönlü risklerin arttığına dikkat çekti.

Değerlendirmede “Türk bankalarının kredi profilleri ülke riskine, dış kaynaklara ulaşımlarına ve liranın değerine duyarlıdır” denildi.

MOODY’S DE 17 BANKAYI ‘NEGATİF İNCELEME’YE ALDI

Dünyanın üç büyük kredi derecelendirme şirketinden Moody’s de, ülke notuna bağlı olarak, derecelendirdiği 17 Türk bankasını da “negatif incelemeye” aldı. Moody’s’den yapılan açıklamada, gelişen siyasi ve ekonomik durumdan kaynaklı olarak ortaya çıkan risklerin değerlendirilmesi ihtiyacı nedeniyle notların izlemeye alındığı belirtildi. Yatırımcı ve müşterilerin güveninde olası zayıflamaya bağlı olarak, faaliyet ortamında oluşabilecek bozulma risklerinin, bankalar ve müşterilerinin büyüme ve finansal performanslarında zayıflama yaratabileceğine dikkat çekilerek, bu gelişmenin negatif incelemeyi gerektiren unsurlardan biri olduğu vurgulandı. (DHA)