Moody's: Türkiye'nin kredi notu çöpe düşürülebilir

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin 'Baa3' ile 'yatırım yapılabilir' seviyedeki kredi notunu 'düşüş' için incelemeye aldığını açıkladı. Moody's ayrıca Türkiye'ye yönelik ekonomik büyüme beklentilerini yüzde 3'e düşürdü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Darbe girişiminin ardından, uluslararası kredi derecelendirme şirketlerinin Türkiye'nin kredi notuna ilişkin değerlendirmeleri sürüyor. Standrt & Poors ve Fitch'ten sonra, dünyanın üç büyük kredi derecelendirme şirketinden biri olan Moody's de, Türkiye'nin notunu incelemeye aldı.

Türkiye'yi halen yatırım yapılabilir olarak derecelendirden Moody's'den yapılan açıklamada, kredi notunun 'düşüş için' incelemeye alındığı vurgulandı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin Baa3 olan kredi notunun "çöp"e düşürülebileceğini açıkladı.

Açıklmada, darbe girişiminin, ekonomik büyüme, ekonomik politikanın önemli kurumları ve dış etkenlere karşı direnç noktaları üzerindeki orta vadeli etkilerinin önemli olduğu vurgulandı.

Türkiye'nin ekonomik büyümesinin darbe girişiminden önemli ölçüde "etkilenme potansiyeli"ne sahip olduğunun altını çizen Moody's, Türkiye'ye yönelik ekonomik büyüme beklentilerini yüzde 3'e düşürdü.

(DHA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR