Fidan: Sabaha kadar çarpıştık

MİT Müsteşarı Hakan Fidan 15 Temmuz gecesi yaşananları "Sabaha kadar çatıştık" diyerek anlattı.

DUVAR – MİT Müsteşarı Hakan Fidan, 15 Temmuz darbe girişiminin gerçekleştirildiği gece yaşananları anlattı.

Milliyet gazetesinin Ankara Temsilcisi Serpil Çevikcan, Başbakan Binali Yıldırım’ın basın toplantısının ardından görüştüğü Hakan Fidan’ın anlattıklarını aktardı. Çevikcan’ın yazısındaki ilgili bölüm şöyle:
“Başbakan’ın basın toplantısının ardından Başbakan’ın makam odasına doğru yöneldiğimizde MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile karşılaştık. Sakalları uzamıştı. Yorgun, ancak gülümseyen bir ifadeyle ayaküstü sohbet etme imkânı verdi. Malum, MİT yerleşkesi, darbe girişimi gecesinin en zorlu kurumlarının başında yer aldı. Uzun saatler boyunca, helikopterlerin de yer aldığı karşılıklı bir çatışma ortamı yaşandı.

NASIL BİR GECEYDİ?

“Geçmiş olsun” dediğimiz, “Nasıl bir geceydi?” diye sorduğumuz MİT Müsteşarı, “Sabaha kadar çarpıştık” yanıtını verdi. Mücadelenin sonunda amaçlarına ulaştıklarını söyledi. “Sistematik operasyon bitti” ifadesini kullandı. Kendisiyle konuştuğumuz saatlerde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak ile Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler Akıncı Üssü’nde hâlâ tutuluyordu.

Fidan, sistematik operasyonun ardından artık “nokta operasyonlar” yapılacağını vurguladı. “Nokta atışlarla 1-2 saate tamamen biter” dedi.

“İstihbarat alınmamış mıydı?” sorumuzu yöneltirken, Başbakan Yıldırım’ın Fidan’ı çağırdığı haberi üzerine sohbetimiz sona erdi.”

‘AKAR’IN SAAT 17.00’DE HABERİ OLDU’

Çevikcan, haberinde şu iddiaya da yer verdi:
“MİT Müsteşarı ile istihbarat konusunu konuşamadık, ancak Türkiye için bir kırılma noktası olan darbe girişiminden birkaç saat önce de olsa haberdar olan birinin olduğunu öğrendik. Bu isim, Genelkurmay Başkanı Akar’dı. Akar, 15 Temmuz günü, akşam üzeri 17.00 sıralarında girişimden haberdar olmuş, ancak Genelkurmay karargâhını terk etmek istememiş.”

Haberin tamamı