2.6 milyar dolarlık gizemli para

Türkiye'ye mayıs ayında 1.85 milyar dolarlık kaynağı belirsiz para girişi oldu. Bu rakam yılın ilk beş ayı için 2.6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Cari açık ise mayıs ayında 2,86 milyar dolarla beklentilerin altında gerçekleşti.

DUVAR – Altın ihracatındaki artış ve dış ticaret açığında daralmayla, cari işlemler açığı mayıs ayında 1.4 milyar dolarlık azalmayla 2.86 milyar dolara geriledi. Merkez Bankası verilerine göre, cari işlemler açığı, yılın ilk beş ayında 13.68 milyar dolar ve oniki aylık cari işlemler açığı 27.25 milyar dolar olarak hesaplandı. Kaynağı belirsiz para girişini gösteren net hata ve noksan kalemi ise mayısta 1,85 milyar dolar fazla verdi.

Merkez Bankası açıklamasında, cari işlemler hesabındaki mayıs ayı gelişmeleri için, “Ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının geçen yılın aynı ayına göre 1.72 milyar dolar azalarak 3.76 milyar dolara düşmesi ve birincil gelir dengesi açığının 292 milyon dolar azalarak 442 milyon dolara gerilemesi etkili oldu. Parasal olmayan altın kaleminde, bir önceki yılın Mayıs ayında 109 milyon dolar net ithalat gerçekleşirken, bu yılın aynı ayında 505 milyon dolar net ihracat kaydedildi” denildi.

5 AYDA 2,6 MİLYAR DOLARLIK “GİZEMLİ PARA”

Kaynağı belirsiz para girişini gösteren net hata ve noksan kalemi mayısta 1,85 milyar dolar fazla verdi. Başka bir deyişle Türkiye’ye mayısta 1,8 milyardan fazla kaynağı belirsiz para girişi yaşandı. Bu rakam beş aylık dönemde 2 milyar 622 milyon dolar oldu.

Net hata ve noksan kalemi nisanda 1,35 milyar dolar azalmıştı.

NET HATA VE NOKSAN NEDİR?

Verilerin derlenmesinde ortaya çıkan hatalar ve eksikliklerin ödemeler dengesi tablosunda gösterildiği kaleme net hata ve noksan adı veriliyor. Çeşitli kayıt hataları veya eksiklikleri nedeniyle bu hesapların toplamı uygulamada sıfırdan büyük ya da küçük çıkıyor. Bu kalemin artıda olması kaynağı belli olmayan para girişini ortaya koyuyor.

TURİZM GELİRLERİNDE AZALMA

Merkez Bankası verilerinde, “seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler” olarak tanımlanan turizm gelirleri de, Mayıs ayında, geçen yılın aynı ayına göre 559 milyon dolar azalarak 1.22 milyar dolara düştü. Buna karşılık, yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 315 milyon dolar azalarak 387 milyon dolara geriledi.

Merkez Bankası verilerine göre, doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler, geçen yılın aynı ayına göre 344 milyon dolar azalarak 587 milyon dolara gerilerken, portföy yatırımlarında 947 milyon dolar net giriş gerçekleşti.

Yurtdışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, bankalar ve diğer sektörler sırasıyla 120 milyon dolar ve 1.49 milyar dolar net kullanım gerçekleşti.
(DHA-DUVAR)