Denge Enternasyonal Ayakkabılıcık iflas etti

Ürettiği kanserojenli ayakkabılarla gündeme gelen Denge Enternasyonal Ayakkabıcılık hakkında mahkeme kararı açıklandı.

DUVAR – Zehirli ayakkabı ürettiği gerekçesiyle gündeme gelen Denge Enternasyonal Ayakkabıcılık, yani ‘Arow’ iflas etti.

Habertürk gazetesinden Kübra Genç’in haberine göre, 2015 yılında iflası istenen Denge Enternasyonal Ayakkabıcılık İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, iflas erteleme talebinde bulundu. Bakırköy 1. Asliye Ticaret Mahkemesi, şirket hakkında kararını verdi.

Bakırköy İflas Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre Bakırköy 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 23 Haziran 2016 tarih ve 2015/52 Es. sayılı kararı ile 496133 ticaret sicil numarasında kayıtlı Ginza Lavinya Park Beylikdüzü’nde faaliyet gösteren Denge Enternasyonal Ayakkabıcılık’ın 23 Haziran saat 14.24 itibariyle iflasına karar verildi.

ZEHİRLİ AYAKKABILARI BAKANLIK AÇIKLAMIŞTI

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, 2014 yılında kutuları değiştirilerek piyasaya sürülen kanserojen ayakkabı markasını açıklamıştı. Kanserojenli ayakkabılardan 19 bin 920 çiftin Arow’a ait olduğu duyuruldu. Bu gelişmenin ardından Denge Enternasyonal Ayakkabıcılık’a ait tüm ayakkabıların satışı durduruldu.

Firmaya 266 bin TL’lik ceza kesilirken 28 ilde 42 satış noktasından alınan numunelerle 2 bin 368 çift ayakkabının da satışları mühürlenerek durduruldu. Ayakkabılardan alınan numuneler test için akredite laboratuvarlara gönderilmiş, 15 modelden 12’si uygunsuz ve 3’ü ise uygun çıkmıştı.

1987 YILINDAN BERİ FAALİYET GÖSTERİYORDU

Arow, Arow Men, Arow Kids ve Hatuny markalarına sahip olan ayakkabı üreticilerinden Pames’in bünyesindeki Arow Mağazacılık’ın 31 ilde 42 mağazası bulunuyor.

Sağın Ailesi’ne ait olan Pames, 1987 yılından beri faaliyet gösteriyor. Arow mağazaların yanı sıra bayiler aracılığıyla da satış yapıyordu. Arow marka olarak Çin’e ilk giren Türk ayakkabısı olmuştu. Pames’in ayrıca Çin’de üretim yaptırdığı fabrikalar bulunuyor.