EKONOMİ

1 milyon sürücüye 100 milyon lira prim iadesi

Haziran 2014 ile Eylül 2015 arasında 1 milyon sürücüden fazla prim alındığı ortaya çıktı. 31 Temmuz tarihinden itibaren 2 yıllık süre içinde poliçe başına 100 TL geri ödeme yapılacak. Toplam ödeme 100 milyon lirayı bulacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Trafik sigortasında sürücülerden fazla prim alındığı ortaya çıktı. Yanlış uygulama eylül ayında fark edildi, geri ödemeler bu ay sonu başlıyor. Yaklaşık 1 milyon sürücüye, ortalama 100 lira trafik primi iade edilecek.

Hürriyet'ten Noyan Doğan'ın haberine göre, sigorta şirketleri, 2014 yılına kadar; özellikle geçmişte aracını satmış ve 2-3 yıl trafiğe çıkmamış sürücülerin, hasar kayıtlarını tutmuyorlardı. Bu nedenle de geçmişe yönelik hasarlı-hasarsız sürücü ayrımı yapılamıyordu. Hal böyle olunca, yeniden araç sahibi olup da trafiğe çıkacak olan sürücülere; sigortacılar, ilk kez trafiğe çıkacak yeni sürücü muamelesi yapıp, trafik sigortasına giriş kademesi olan 4. kademeden poliçe kesiyorlardı. 4. kademe demek, hasarsız sürücülere göre daha yüksek, hasarlı sürücülere göre de daha düşük prim ödemek anlamına geliyor.

4. KADEMEDEN POLİÇE KESİLDİ

Hiçbir kayıt olmadığından, 2014’e kadar yıllarca, araç sahipliğine ara vermiş milyonlarca sürücüye, yeniden trafiğe çıktığında, 4. kademeden poliçe kesilmek durumunda kalındı. İki sene önce ise tüm sürücülerin hasar geçmişini kayıt altına alan bir sistem kuruldu ve 2014’ün Haziran ayında uygulamaya girdi.

Ancak hem uygulamadaki aksaklıklardan hem de yeni sisteminin detaylarının bilinmemesinden sigortacılar, 2014’ün Haziran’ından sonra da, yeniden trafiğe çıkan sürücülere, geçmiş kayıtları olmasına rağmen, 4. kademeden poliçe kesmeye devam etti. Sigorta şirketlerinin bu konudaki yanlış uygulaması geçen senenin eylül ayında ortaya çıktı ve bu tarihten itibaren trafik poliçeleri, sürücülerin geçmiş hasar  kayıtlarına göre fiyatlanarak kesilmeye başlandı.

Hazine, geçen hafta bir genelge yayınlayarak, Haziran 2014’ten Eylül 2015’e kadarki 15 aylık sürede, bu yanlış uygulama nedeniyle sürücülerden fazla alınan primlerin iadesine karar verdi.

Haberin tamamı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR