Ehmedê Xanî yapay zeka ile canlandırıldı: 'Her geçen gün daha çok konuşuluyor'

İsmail Beşikci Vakfı’nda Ehmedê Xanî sergisi düzenleniyor. Xanî üzerine çalışmalar yapan Nihat Gültekin, “Ehmedê Xanî tek başına ve her geçen yıl daha çok konuşuluyor” dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Sanatçı Taylan Mintaş’ın yaptığı Ehmedê Xanî heykel ve resimleri İsmail Beşikci Vakfı’nda (İBV) sergileniyor. Vakıfta Ehmedê Xanî üzerine yapılan yaklaşık 20 çalışma yer alıyor.

İsmail Beşikci Vakfı’nda düzenlenen sergi 6 Haziran'a kadar devam edecek. 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı olması nedeniyle bugün “sergiye özel” İBV’de Xani (Hani) paneli düzenlendi. Panele Doğubayazıt Belediye Başkanı Yıldız Acar, İsmail Beşikci, Kerem Serhatlı da katıldı.

Sergide beyaz zemin üzerine Ehmedê Xanî’nin bir resmi de yer alıyor. Ziyaretçiler boş olan kısımlara Ehmedê Xanî ile ilgili düşüncelerini yazıyor.

Ayrıca sergide yapay zeka ile canlandırılan Ehmedê Xanî görseli de bulunuyor. Yapay zeka ile Xanî’nin kaleme aldığı Mem ile Zin destanından bir kesit okundu.

Yoğun ilgi gösterilen panele çok sayıda sanatçı, yazar, gazeteci ve aydın katıldı. Panelde konuşmacı olarak Ehmedê Xanî üzerine çalışmalar yapan Nihat Gültekin katıldı.

GÜLTEKİN: KİTAPLARI 10 DİLE ÇEVRİLDİ

Nihat Gültekin, burada yaptığı konuşmada, Ehmedê Xanî üzerine çok sayıda çalışmanın yapıldığını söyledi.

“Ben Ehmedê Xanî kitabını yazarken yaşadığım heyecanı bugün de aynı heyecanı yaşıyorum” diyen Gültekin, “Ehmedê Xanî üzerine yapılan yeminler bizim hayatımızda yer aldı. Xanî büyük bir edebiyatçı, alim ve filozoftu. Xanî’nin kitapları yaklaşık 10 dile çevrildi. Hiçbir devlet ve kurum bugüne kadar Ehmedê Xanî’yi desteklemedi ve arkasında durmadı. Ancak Ehmedê Xanî tek başına ve her geçen yıl daha çok konuşuluyor” ifadelerini kullandı.

ACAR: BU ÇALIŞMA GURUR KAYNAĞIDIR

Doğubayazıt Belediye Başkanı Yıldız Acar da panelde kısa bir konuşma yaptı. Serginin Doğubayazıt’ta da açılması gerektiğini belirten Acar şunları söyledi:

“Hepimiz Ehmedê Xanî’nin torunlarıyız. Bugün İstanbul’da Xanî üzerine yapılan bu çalışma gurur kaynağıdır. Bizim de elimizden ne gelirse onu yapacağız. Biz arkadaşların önünü açmıyoruz. Güncel sorunlar arasında boğuluyoruz. Bu yüzden kültür sanat üzerine yapılan çalışmalar yetersiz. Yerel yönetimlerin böyle bir eksikliği var. Xanî gözümüzün önünde ama onu görmeyecek kadar körleşmişiz.”

Yıldız Acar


Acar, ayrıca Doğubeyazıt’ta Ehmedê Xanî Kütüphanesi temellerini atacaklarını, içerisinde konferans salonu ve kültür sanat çalışmalarının yer alacağını açıkladı.