Eğitim-Sen: Seçmeli derste dini içeriğe yönlendiriliyor

İlk ve orta öğretimde 4 Ocak'ta başlayacak ders tercihleri öncesinde açıklama yapan Eğitim Sen, öğrenciler adına ders seçen okul yöneticileri olduğunu belirterek velileri dikkatli olmaları için uyardı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İlk ve orta öğretimde 4 Ocak'ta başlayacak ders tercihleriyle ilgili açıklama yapan Eğitim Sen, özellikle dini içerikli derslerin öne çıkarıldığı 'zorunlu seçmeli ders' uygulamasına tepki gösterdi.

Eğitim Sen'in açıklamasında “Pandemi nedeniyle uzaktan eğitimin yapıldığı, öğrencilerin eğitime erişim  sorunu yaşadığı bir dönemde, seçmeli derslerin belirlenmesi ve öğrencilerin özgür iradesiyle seçim yapabilmeleri konusunda dikkatli olunması gerektiği açıktır” uyarısında bulunuldu.

Önceki yıllarda bazı dini içerikli derslerinin okul idareleri tarafından seçtirildiğine dikkat çeken Eğitim Sen açıklamasında, “MEB, her ne kadar seçmeli derslerin öğrencilerin istek ve tercihlerine göre belirlenmesi gerektiğini ifade etse de geçtiğimiz yıllar içinde eğitimde yaşanan yoğun siyasal kadrolaşmanın bir sonucu olarak bazı dini içerikli derslerin seçilmesi için öğrenci ve velilerin yönlendirilmeye çalışıldığı bilinmektedir. Nitekim okullara gönderilen yazıda öğrencilerin seçmeli ders seçmediği hallerde ders seçimini okul yönetiminin yapacağı belirtilmiştir. Pandemi koşullarında bu kararın nasıl sonuçlar ortaya çıkaracağını tahmin etmek zor değildir” denildi.

EĞİTİM SEN’DEN VELİLERE ÇAĞRI

Bazı okul yöneticilerinin öğrenci ve velilere bilgilendirme yapmadan, onlar adına ders seçimi yaptığına ve sadece seçilen dersleri imzalamaları için velilere tebliğ ettiklerine dikkat çekilen açıklamada, “Pandemi döneminde benzer uygulamaların olması halinde, velilerimiz Eğitim Sen şubelerine mutlaka başvurmalıdır” uyarısında bulunuldu.

Seçmeli ders tercihlerinde temel ölçütün öğrencinin ilgi ve yetenekleri olması gerektiğine dikkat çekilen açıklama şöyle:

“Geçmişte yaşandığı gibi bazı derslerin öğrencilerimiz için ‘zorunlu seçmeli’ hale getirilmek istenmesi gibi uygulamalar kabul edilemez. Seçmeli dersler, öğrencilerin hayata hazırlanması, ilgi ve yeteneklerinin ortaya çıkarılması açısından elbette önemlidir.  Seçmeli derslerin okul programlarının ayrılmaz bir parçası olarak öğrencilerin gelişimlerine destek olması, ayrıca bilişsel (bilgi, beceri), duyuşsal (ilgi, tutum) ve sosyal gelişimlerine katkı sağlaması gerekmektedir.

'OKUL YÖNETİCİLERİ SUÇ İŞLEDİKLERİNİ BİLMELİ'

Veli ve öğrenciler adına ders seçen okul yöneticileri suç işlediklerini bilmeli ve ona göre hareket etmelidir. Çoğu zaman öğretmen ve derslik yokluğu gerekçe gösterilerek bazı seçmeli derslere sıkıştırılan seçmeli ders uygulaması sınav odaklı eğitim sistemi nedeniyle ağırlıklı olarak matematik, İngilizce, spor etkinlikleri ile dini içerikli derslerle sınırlı olmanın ötesine geçmemektedir. Özellikle dini içerikli bazı derslere yönelik olarak gündeme gelen  ‘zorunlu seçmeli ders’ uygulamasına kesinlikle izin verilmemelidir.” (ANKA)