Eğitim-Sen: Kemalpaşa kaymakamı sınıfta öğretmeni kovdu

Artvin'in Kemalpaşa ilçesinde okul ziyareti yapan Kaymakam Faruk Saygın'ın bir lisede girdiği sınıfta elini uzatarak "Hoşgeldiniz" diyen öğretmeni kovduğu öne sürüldü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Artvin’in Kemalpaşa ilçesinde okul ziyaretlerinde bulunan Kaymakam M. Faruk Saygın'ın, Kemalpaşa Çok Porgramlı Anadolu Lisesi’nde (ÇPAL) girdiği sınıfta öğretmeni kovduğu iddia edildi.

Birgün'den Dilan Şahinbaş'ın haberine göre; kaymakam Saygın kendisine, "hoş geldiniz" diyen ve elini uzatan öğretmeni, "Haddini bil, sınıftan çık dışarıda bekle" diyerek sınıftan kovdu.

Kemalpaşa Eğitim-Sen temsilcisi Koray Emiralioğlu şu açıklamayı yaptı:

"Bugün ÇPAL'ye okul ziyaretinde bulunan Kemalpaşa İlçe Kaymakamı M. Faruk Saygın girdiği sınıfta kendisine ‘Hoş geldiniz’ diyen öğretmene ‘Bu ne hadsizlik’ diyerek sınıftan çıkmasını, dışarıda beklemesini söylemiştir.

Sınıfta bulunan diğer öğretmen arkadaşımızın bu yapılanın doğru olmadığını anlatmaya çalışmasına karşılık Kaymakam, sen kimsin, ücretli misin diyerek tehditvari konuşmuştur, ayrıca ücretli, kadrolu sözleşmeli de olsa onun bir öğretmen olduğunu unutmuştur. Bizler öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırılmasına ve tüm bu baskılara karşı onurumuza, haklarımıza ve emeğimize sahip çıkacağız.”

VALİLİK: İNCELEME BAŞLATILDI

Artvin Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada yaşananları "üzücü" olduğu belirtildi. 

Açıklamada, "Kemalpaşa Kaymakamı öğrencilerle sohbet ettiği sırada sınıfa sonradan giren ve daha sonra sınıf öğretmeni olduğu anlaşılan kişinin elini uzatarak tokalaşma isteğini, pandemi kuralları gereği eli göğsünde selamlaşarak karşılamış, öğretmen olduğu sonradan anlaşılan kişinin ısrarı neticesinde kaymakamımızla öğretmenimiz arasında bizleri de üzen, istenmeyen bir diyalog meydana gelmiştir" denildi.

Kaymakam Saygın hakkında inceleme başlatıldığı aktarılan açıklamada, "Bu diyaloğa üzüldüğünü dile getiren İlçe Kaymakamımıza tembihat yapılmış, konu ile ilgili inceleme hemen başlatılmıştır" ifadelerine yer verildi.