Eğitim Sen: Bursa'daki okulların tamamında salgın riski var

Akçeşme İlkokulu'nda bir öğrencide korona virüsü tespit edildi. 30 kişi öğrenci ve bir öğretmen karantinaya alındı. Eğitim Sen Bursa'da dersliklerin kapasite üzerinde olduğuna dikkat çekti.

Yüksek Bayraktar, Bursa'da sınıf mevcutlarının ortama 40 olduğunu söyledi.
Google Haberlere Abone ol

Osman Çaklı

BURSA - Pandemi nedeniyle yüz yüze eğitim aralıklar halinde uzaktan devam etti. Aşılamanın hızlanmasıyla okullarda yüz yüze eğitim tekrar başladı.

Bursa'nın Yenişehir ilçesinde bulunan Akçeşme İlkokulu'nda bir öğrencide korona virüsü tespit edildi. Bursa özelinde okulların yüz yüze eğitime ne kadar hazır olduğunu Eğitim Sen Bursa Şube Başkanı Yüksel Bayraktar anlattı.

'OKULLARIN TAMAMINDA SALGIN RİSKİ BULUNUYOR'

Akçeşme İlkokulu'nda okula yeni başlayan bir öğrencinin rahatsızlanması üzerine korona virüse yakalandığı tespit edildi. 30 öğrenciyle birlikte bir öğretmen evlerinde karantinaya alındı. Eğitim, 14 gün süreyle uzaktan devam edecek. Birçok kentte olduğu gibi Bursa'da da okullar korona virüsü tedbirlerinden uzak. Eğitim Sen Bursa Şube Başkanı Yüksel Bayraktar, okullarda yeterli temizlik personelinin olmadığına değinerek, okulların tamamının risk durumunda olduğunu söyledi.

Eğitim Sen Bursa Şube Başkanı Yüksek Bayraktar

'YÜZ YÜZE EĞİTİM TEDBİR ALINARAK SÜRDÜRÜLMELİ'

Temizlik personeli eksikliğinin yanı sıra sınıf mevcutlarının kalabalık olduğunu dile getiren Bayraktar, Bursa'da sınıf mevcutlarının ortalama 40 olduğunu ifade etti. Kimi Anadolu liselerinde öğrenci sayısının 40'ın üzerine çıktığını vurgulayan Bayraktar şöyle konuştu: "En iyi Anadolu lisesinin sınıf mevcudiyeti 35. Henüz aşılama tamamlanmadı. Birinci doz aşılar dahi yeni yeni yapılıyor. Bütün bu etkenleri üst üste koyduğumuz zaman okulları açmak için gerekli tedbirlerin sağlanmadığını görüyoruz. Biz okulların kapanmasından da yana değiliz. Yüz yüze eğitim tam tedbirle sürdürülmeli."

'OKUL VE ÖĞRETMEN YETERSİZLİĞİ VAR'

Milli Eğitim Bakanlığı'nın açıklamalarında yer alan "95 bin öğretmen açığı var" ifadelerine göre konuşan Bayraktar, öğretmen açığının bulunmasının bir derslikte bulunan öğrenci sayısını artırdığına dikkat çekerek, öğretmen açığının ise ücretli öğretmen yöntemiyle kapatılmaya çalışıldığını belirtti. Öğretmen açığı nedeniyle okullarda öğrencileri kontrol etmenin güç olduğunu sözlerine ekleyen Bayraktar, Bursa'da yıkılmış ve güçlendirme programına alınmış okullardan söz etti: "25'e yakın okul 2 yıl önce depreme dayanıksız olduğu için yıkıldı. Çalışmalar daha yeni başlıyor. Bu sürede okullar öğleden önce ve sonra olmak üzere eğitim vermeye başladı. Yaklaşık 40'ın üzerinde okulda da güçlendirme çalışması yapılıyor. Buradaki öğrenciler de farklı okullarda eğitim görüyor. Bu da kapasitenin üzerine çıkmasına neden oluyor."