Eğitim Sen Amed şubelerinden KYK açıklaması: Kredi değil burs verilsin

Eğitim-Sen Amed şubeleri, öğrencilerin KYK borçlarıyla ilgili açıklama yaparak faizlerin silinmesini istedi.

Google Haberlere Abone ol

Semra Yansit 

DİYARBAKIR - Eğitim-Sen Amed Şubeleri “KYK kredi faizleri silinsin, öğrencilere kredi değil burs verilsin” pankartıyla basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasında konuşan Amed Eğitim Sen 1 Nolu Şube yönetiminden Şehmus Tekin, son yıllarda iktidarın özelikle eğitim ve ekonomik alandaki yanlış politikaları sonucu yaşanan çoklu krizin toplumun tüm kesimlerini etkilediği gibi gençleri ve öğrencileri de derinden etkilediğini söyledi. Genç işsizliğinin %25'i aştığı, eğitim giderlerinin çığ gibi büyüdüğü bir ortamda bin bir güçlükle yerleşilen yükseköğretim kurumlarında eğitimi sürdürmek dâhi lüks haline gelmiş duruma geldiğini belirten Tekin, öğrencilerin yaşadığı sorunları anlattı.

'FAİZ BORCU KABUL EDİLEMEZ'

Tekin basın açıklamasında şunları söyledi: "Sınırlı sayıda öğrenciye verilen burs ve kredi kullanan öğrenciler şimdi de yüksek faizli geri ödemeler ile bir şok daha yaşıyorlar. Yıllardır öğrencilerimizin barınma ihtiyacını yeteri ölçüde karşılamayıp, gençlerimizi cemaat ve tarikat yurtlarına mahkûm eden Kredi Yurtlar Kurumu şimdide kredi geri ödemelerine yaptığı fahiş faiz oranları sonucu öğrencilerin mevcut borçlarının 2-3 kat artarak, 32 bin liralık borç 102 bin TL’ye, 41 bin TL kredi alan öğrencinin ise faiz eklenmiş borcunun geri ödemesi 152 bin TL’ye yükselmiş olması kabul edilemez."

‘400 BİNİ AŞKIN ÖĞRENCİ İCRALIK’

Tekin devlet okullarında eğitimin ücretsiz olması gerektiğine vurgu yaparak şöyle devam etti: “Anayasa 42. Maddede belirtildiği gibi eğitimin devlet okullarında ücretsiz olduğu açıktır. Anayasal hak olmasına rağmen başta barınma hakkı olmak üzere giyim, beslenme, ulaşım gibi birçok kalemin ağır yükü yüzünden öğrenciler ya eğitim hayatını yarım bırakıyor ya da KYK kredileri ile borçlanarak eğitim yaşamlarını sürdürmektedirler. Bu borçlar ise mezuniyet sonrası işe yerleşip yerleşmemesine bakılmaksızın yüklü bir faiz ile geri istenmektedir. İşsizlik ile birleşen bu durum psikolojik tahribat yaratmakta, gençlerimizi içinden çıkılmaz bir duruma getirmektedir. Şuan üniversitelerde okuyan 8 milyon gencimizden 1,5 milyondan fazlası ekonomik durumu iyi olmadığı için KYK kredisi ile eğitim hayatlarına devam etmektedir. Ülke genelinde 5.5 milyon gencimizin kredi borcu bulunduğu ve 400 bini aşkın gencimizin ise icralık olduğu, kendi veya ailesinin evine haciz işlemleri yapıldığı bilinmektedir.”

‘BORÇ FAİZLERİ SİLİNSİN’

Tekin şöyle devam etti: “Buradan iktidara sesleniyoruz bu yanlıştan derhal vazgeçin! Sadece yandaş şirketlere, kamu garantili ihalelere ve kurumların gereksiz harcamalarına aktarılan bütçe kesilirse milyonlarca öğrenciye karşılıksız burs verilebilir. Ayrıca bu ekonomik krizde zaten yetersiz olan burs ve kredilerin artırılarak öğrencilerin yaşamlarını sürdürebilecekleri bir seviyeye çekilmelidir. Kredi borcu bulunan 5 milyonu aşkın gencimizin borç faizleri silinerek geri ödemeler taksitlendirilerek işe yerleştikten en az bir sene sonra ve faizsiz bir şekilde düzenlenerek tahsil edilme yoluna gidilmelidir.” 

‘3 KATI BİR FAİZ UYGULANIYOR’

Dicle Üniversitesi İnşaat Mühendisliği mezunu Jiyan Pehlivan ise, “26 bin 910 TL olan borcum 73 bin küsur olmuş. Hemen hemen 3 katı bir faiz uygulanıyor. Enflasyon farkları, memur zamları TÜFE’ye göre planlanıyorken, öğrencilerin kredi borçları ÜFE’ye göre düzenleniyor. Devlet, kendi istediği gibi ÜFE veya TÜFE’yi uyguluyor” dedi.