Eğitim-İş Denizli Şubesi: Özel sektörün baskısı insan sağlığından daha önemli değildir

Eğitim-İş Denizli Şubesi, Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul öncesi eğitim kurumlarında yüz yüze eğitimin devam etmesi kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamada, "Gelişimsel olarak kendini koruyamayacak çocukları tehlikeye atmakla eşdeğer bu çelişkili karardan geri dönülmelidir" denildi.

Google Haberlere Abone ol

Ayhan Çimendağ

DENİZLİ - Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul öncesi eğitime yüz yüze devam edilmesi kararı Eğitim-İş Sendikası Denizli Şubesi tarafından Candoğan Parkı'nda yapılan basın açıklaması ile protesto edildi. Basın açıklamasını Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan ve Basın Yayın Sekreteri Nevhis Elvan Kaşgören birlikte okudu. Aydoğan, “Eğitim-İş olarak Milli Eğitim Bakanlığı ve hükümeti tekrar uyarıyoruz. Bu uygulamadan derhal vazgeçin” dedi. 

Tüm kademelerde yüz yüze eğitim 4 Ocak 2021 tarihine kadar ertelenmişken alınan kararın eğitim öğretim süreci ile ilgisi olmadığını söyleyen Aydoğan, “Bu karar akıl ve mantıkla açıklanamaz. MEB eğer okul öncesi eğitimi olmazsa olmaz görüyorsa öncelikle zorunlu eğitim kapsamına almalıdır. Bu, yıllardır bizim de en haklı talebimizdir” diye konuştu.

'ÇELİŞKİLİ KARARDAN GERİ DÖNÜLMELİ'

MEB’in okul öncesi eğitimine yönelik aldığı kararın bilimsel açıdan anlatılabilir bir tarafı olmadığını ifade eden Basın Yayın Sekreteri Nevhis Elvan Kaşgören, “Gelişimsel olarak kendini koruyamayacak çocukları tehlikeye atmakla eşdeğer ve tamamen ekonomik kaygılarla alındığı açık olan, üstelik Dünya Çocuk Hakları Günü’nde alınan bu çelişkili karardan geri dönülmelidir. Devlet, çocukların her türlü ihmal ve istismardan korunarak sağlıklı gelişimini sağlamakla sorumludur. Ekonomik kaygılar, özel sektör baskıları insan sağlığından daha önemli değildir” sözleriyle karar tepki gösterdi. (DUVAR)