Efkan Ala: ABD Kongresi, F-16 konusunda çok olumlu

ABD Kongresi'nde görüşmeler yapan AK Parti heyetine başkanlık yapan Efkan Ala, “Türkiye'ye F-16 satılması konusunda çok olumlular” dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Kongresi'nde yaptıkları temasları değerlendiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Efkan Ala, ABD'nin Türkiye'ye F-16 savaş uçağı satılması konusunda olumlu olduğunu söyledi.

Efkan Ala'nın başkanlığında Washington'da Kongre'de temaslarda bulunan heyette, AK Parti Grup Başkanı İsmet Yılmaz, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanvekili Ahmet Berat Çonkar, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker ve AK Parti İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır yer aldı.

'TÜRKİYE'NİN RUSYA-UKRAYNA SAVAŞINDAKİ ROLÜNDEN SONRA HAVA OLUMLU'

ABD Kongresi'ndeki temaslarını Washington'da görev yapan basın mensuplarına değerlendiren AK Parti heyeti, Kongre'de özellikle Rusya-Ukrayna savaşındaki yapıcı rolünün ardından Türkiye-ABD ilişkileriyle ilgili havanın çok olumlu olduğunu belirtti.

Ala, toplamda bazıları senatörlerden oluşan 24 Kongre üyesiyle kapsamlı ve verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini, iki ülkenin de çıkarına olacak birçok konu başlığında çok verimli fikir alışverişinde bulunduklarını söyledi.

'SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNE YÖNELİK YAPICI BİR ATMOSFER GÖRDÜK'

Eflan Ala, boğazlar konusunda Ankara'nın çizgisinin de Kongre üyeleri nezdinde saygıyla karşılandığını ve takdir edildiğini sözlerine ekledi.

Türkiye'ye F-16 savaş uçağı satılması konusunun yanı sıra iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve savunma başlıklarının olumlu bir havada ele alındığını anlatan Ala, ikili ilişkilerdeki sorunların çözümüne yönelik yapıcı bir atmosfer gördüklerine dile getirdi.

'F-16 KONUSUNDA OLUMSUZ BİR GÖRÜŞ YOK'

F-16 meselesini ana gündemlerden biri olarak görüşmelerinde değerlendirdiklerini aktaran Ala, “Bu konuda çok olumlular. Türkiye’nin savunma sanayisinin güçlendirilmesinin aynı zamanda nasıl NATO’ya da destek olacağını, bölgesel ve küresel barışa ne kadar hızlı destek sunabileceğini onlarla paylaştık ve onlarda da hep olumlu bir tavır gördük” ifadesini kullandı.

“Türkiye’nin artan önemini dünyanın gittikçe daha çok fark ettiğini” söyleyen Ala, “Türkiye’deki sağduyulu ve sorun çözücü inisiyatifin bölgesinde ve dünyadaki etkilerini de görüyoruz, bunu sadece biz değil muhataplarımız da görüyor ve takdir ediyor” dedi.

Ala, Türkiye’ye F-16 satışına olumsuz bir görüş ile karşılaşıp karşılaşmadıkları sorusunu şu şekilde yanıtladı:

“Hayır yoktu, şu açık olarak anlaşılmış: Ukrayna-Rusya savaşında yani bölgesel çatışmalarda ortaya çıkan dışsal eksi etkinin bütün Avrupa’yı kapsadığı bir dönemde, Türkiye’nin inisiyatif alabilirliğinin hayati önemi ortaya çıkmış.”

Rusya'dan alınan S-400 hava savunma sistemleri gerekçesiyle Türkiye'nin F-35 savaş uçağı projesinden çıkarılmasının ardından, Türkiye'nin yaptığı ödemelere karşılık F-16 savaş uçağı satışı ve modernizasyonu konusunda iki arasında bir süredir müzakereler yürütülüyor. (HABER MERKEZİ)