Edirne'de kış kuraklığı tarımda verimliliği düşürüyor

Trakya Üniversitesi Bitki Islahı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yalçın Kaya kış kuraklığının buğdayı olumsuz etkilediğini belirtti.

Fotoğraf: AA
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Prof. Dr. Kaya, toprağın suya doyması açısından kış yağışlarının önemli olduğuna işaret ederek kış ayları yağışlarının verimliliği etkilediğinin altını çizdi.

AA muhabirlerine konuşan Kaya, ekim dönemindeki yağışların hububata iyi gelmesine rağmen son haftalarda Trakya'da kış kuraklığı yaşanmaya başladığını ifade etti. Kaya, kuraklığın devam etmesi halinde verim kayıplarının gözlenebileceğini vurguladı. 

'GEÇEN YIL DA BİTKİ KAYIPLARI YAŞANMIŞTI'

Bitkinin gelişim dönemine bakıldığında kar yağışının yağmurdan daha iyi geleceğini vurgulayan Kaya, "Sıcaklıklar uzun süre böyle giderse buharlaşmayla su kaybı yaşanır. Geçen yıl da sıcaklıklar tarım ürünlerinin erken gelişmesine neden olmuş, arkasından gelen soğuk hava ve don nedeniyle bitki kayıpları yaşanmıştı. Bitkiler sıcak havayla uyanıyor ve ardından sıkıntılar yaşıyor" diye konuştu. 

'MART AYINDAKİ OLASI DON VERİMİ ETKİLEYEBİLİR'

Bugünlerde soğuk ve kar yağışı beklediklerini ifade eden Kaya, "Kar yağdığında bitkinin üstünü örtüyor, hem sıcaklığı dengeliyor hem de kar suyu yavaş yavaş toprağı besliyor. Buğday şu anda, bir tohumdan birkaç sapın meydana geldiği kardeşleme döneminde, ardından boy atacak. Ancak sıcaklıkların böyle devam etmesi halinde boyu erken uzayabilir ve mart ayındaki olası don olayları bitki verimini etkileyebilir" diyerek sözlerini noktaladı. 

 

(HABER MERKEZİ)