Edirne'de İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararına tepki: Kabul etmiyoruz

Edirne Kadın Meclisi, basın açıklaması ile hükümetin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesini protesto etti. Açıklamada, “Eğer İstanbul Sözleşmesi etkin uygulansaydı bugün Ayşeler, Emineler, Güledalar yaşayacak aramızda olacaklardı” denildi.

Google Haberlere Abone ol

Tamer Yavuz

EDİRNE - Edirne Kadın Meclisi, hükümetin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararına tepki göstermek için Saraçlar Caddesi PTT önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Grup adına açılamayı okuyan Yaren Şenkal, “Geçen hafta cumartesiden beri il il, meydan, meydan sokaklardayız. Kazanılmış haklarımızı istiyoruz, ‘kararı geri çek sözleşmeyi uygula!’ diyoruz” şeklinde konuştu.

Basın açıklaması okunduğu esnada H.T.D. isimi bir erkek, “Erkekler bu kadar kötü mü? Cevap verin” diyerek tepki gösterdi.

Polislerin “Basın açıklaması yapılıyor” demesi üzerine H.T.D. “Ben de açıklamaya cevap veriyorum, benim ki demokratik değil mi?” ifadelerini kullandı. Bunun üzerine polisler şahsı alandan uzaklaştırdı.

Basın açıklamasına tepki gösteren H.T.D. isimli erkek alandan uzaklaştırıldı.

'SÖZLEŞMEDEN SONRA 1 GÜNDE 4 KADIN CİNAYETİ, 1 ŞÜPHELİ KADIN ÖLÜMÜ GERÇEKLEŞTİ'

Grup adına basın açıklamasını okuyan Yaren Şenkal, İstanbul Sözleşmesi'nin kadına yönelik her türlü şiddeti önlemeyi, şiddete karşı etkin soruşturma ve kovuşturma süreçlerinin yürütülmesini ve mevcut şiddetin ortadan kaldırılmasını amaçladığını söyledi.

Sözleşmenin kadına şiddetin ve aile içi şiddetin ortadan kaldırılması için bütüncül politikalar üretmeyi ve devletin bu politikaları etkin yürütmesini ve uygulamasını amaçladığını belirten Şenkal, “Sözleşmeden çekilme kararından sonra 1 günde 4 kadın cinayeti, 1 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. Eğer İstanbul Sözleşmesi etkin uygulansaydı bugün Ayşeler, Emineler, Güledalar yaşayacak aramızda olacaklardı. Uygulamak yerine şimdi de siyasi çıkarları uğruna sözleşmeden çekildik diyorlar. Kararınızı kabul etmiyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından slogan atan kadınlar, alkışlarla Saraçlar Caddesi'nden ayrıldı.