Ebubekir Şahin'e koruma aracı için 1 milyon 160 bin TL'lik ihale: AK Parti aday adayının şirketi kazandı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, (RTÜK) Başkan Ebubekir Şahin’in, ‘makam aracına koruma sağlamak amacıyla’ kullanılmak üzere bir yıllığına 1 milyon 160 bin TL bedelle araç kiralama ihalesi düzenledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, (RTÜK) Başkan Ebubekir Şahin’in, ‘makam aracına koruma sağlamak' amacıyla 15 Aralık 2023’te 1 yıllık kiralık araç ihalesine çıkıldı. RTÜK İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı’nın çıktığı ihale için “Radyo ve Televizyon Üst Kurulu başkanının makam aracına koruma sağlamak amacıyla eşlik etmek üzere 12 ay süreyle sürücüsüz binek araç kiralama” tanımlaması yapıldı.

İhale, Kamu İhale Kanunu’nun 21 F maddesi uyarınca pazarlık usulü ile yapıldı. 1 yıl süreyle sürücüsüz binek araç kiralama işinin maliyeti 1 milyon 160 TL olarak belirlendi. İhaleye, 2 şirket katıldı. İhaleye verilen en yüksek teklifin 1 milyon 212 bin TL, en düşük teklifin ise 1 milyon 44 bin TL olduğu bildirildi.

RTÜK’TEN KİRALIK ARACA YILLIK 1 MİLYON 44 BİN TL

İhaleyi, 1 milyon 44 bin TL sözleşme bedeli ile Kayatur Filo Kiralama Anonim Şirketi kazandı. İhale, 29 Aralık 2023 tarihinde imzalandı. Kiralanan araç, 1 Ocak 2024-31 Aralık 2024 döneminde kullanılacak. Kiralanan araç için RTÜK bütçesinden aylık 87 bin lira ödenmiş olacak.

İHALEYİ KAZANAN ŞİRKETİN SAHİBİ ESKİ AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI

ANKA'nın haberine göre ihaleyi alan Kayatur Filo Kiralama Anonim Şirketi’nin ortaklarından birinin 24 Haziran 2018’de yapılan Milletvekili Genel Seçimleri'nde AK Parti’den Ankara milletvekili aday adayı olan Mehmet Kaya olduğu ortaya çıktı. Mehmet Kaya’nın, Kaya Seyahat Firması’nın da sahibi olduğu öğrenildi. Mehmet Kaya’nın ortaklarından olduğu Kayatur Filo Kiralama Anonim Şirketi, daha önce MEB’in 1 yıllık araç kiralama ihalesini de 55 milyon 208 bin 428 TL’ye kazanmıştı.

21 F PAZARLIK USULÜ NEDİR?

İhalelerde uygulanan 21/f pazarlık usulü, idarelerin yaklaşık maliyeti 1 milyon 439 bin 543 TL’ye kadar olan mamul mal, malzeme veya hizmet alımlarında kullanılıyor. Söz konusu ihale yöntemi son yıllarda, ‘davet usulü’ ve usulsüz ihalelere yol açtığı iddiasıyla eleştiriliyor. (HABER MERKEZİ)