Dünyanın en büyük ikinci sinema zinciri, İngiltere ve ABD’deki tüm salonlarını kapatıyor

Dünyanın en büyük ikinci sinema zinciri Cineworld, İngiltere ve ABD’deki tüm salonlarını kapatacağını açıkladı. Kapatma kararıyla birlikte 45 bin kişi işsiz kalabilir.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Korona virüsü salgınının sinema sektörünü olumsuz etkilemesi nedeniyle, dünyanın en büyük ikinci sinema zinciri Cineworld, bir hafta içerisinde İngiltere ve ABD’deki tüm salonlarını kapatmaya başlayacak. Şirketten yapılan açıklamada ABD’deki 536, İngiltere'deki 127 salonun 8 Ekim itibarıyla kapatılacağı duyuruldu. Kararla birlikte yaklaşık 45 bin kişinin işsiz kalması bekleniyor. 

Independent Türkçe'nin haberine göre, Sky News’a konuşan Cineworld CEO’su Mooky Greidinger operasyonun en az iki ay süreceğini belirterek “Eldeki likiditeye bakıldığında, açık olduğumuzda, kapalı olduğumuzdan çok daha fazla kan kaybediyoruz” ifadelerini kullandı. Şirketin açıklamasının ardından, Amerikan borsalarının açıldığı ilk 10 dakikada Cineworld hisseleri yüzde 60 değer kaybetti. 

Uluslararası derecelendirme kuruluşu S&P, cuma günü yayınladığı raporunda Cineworld’un en yakın rakibi, Odeon sinemalarının sahibi AMC Entertainment’ın elindeki likiditenin altı ay içerisinde tükenebileceğini belirtti. 

'CINEWORLD YENİ FİLM GÖSTERİMLERİ OLMADAN MÜŞTERİ KAZANAMAZ'

Uzun süren karantinanın ardından Cineworld, temmuzda kapılarını açtı ancak son James Bond filmi “No Time To Die” (Ölmek İçin Zaman Yok) ve Marvel filmi “Black Widow” (Kara Dul) gibi gişe yapacak filmlerinin yayın tarihinin ertelenmesi nedeniyle zarar etmişti. Şirketten yapılan açıklamada, “Sinemaya geri dönmeleri için reklam gücü yüksek filmler gerekli. Yeni film gösterimleri olmadan Cineworld, ABD ve İngiltere'de müşteri kazanamaz” denildi. 

SİNEMA FON BULMAYA ÇALIŞACAK

Citigroup analisti Natasha Brilliant, pazartesi günü müşterileriyle paylaştığı notta Londra borsasında işlem gören Cineworld’un 200 ila 300 milyon dolarlık fon bulmak için imkânları deneyeceğini duyurdu.  Kapanmanın devam etmesi durumunda Ocak 2021’den sonra yeni fon ihtiyacı doğacağını da vurgulayan Brilliant, miktarın 500 milyon dolara kadar çıkabileceğini belirterek, "Endişemiz, bu finansmanın hatırı sayılır bir maliyetle gelmesi" dedi.

SENDİKA: KARARIN MESULİYETİ DAĞITIMCILARA AİT

Cineworld çalışanlarını savunan sendika BECTU ise kararla ilgili olarak film gösterimlerini erteleyen dağıtımcı şirketlere tepki gösterdi. BECTU Başkanı Philippa Childs, “Sinemalar şu anda güvenli şekilde işleyebilir. Kararın mesuliyeti, ileride daha fazla para kazanma umuduyla gişe yapacak filmleri erteleyen dağıtımcılara aittir. Bu bir dar görüşlülüktür. Eğer diğer sinemacılar da Cineworld’ü izlerse, altı ay içerisinde sektörün çalışıyor halde olması çok zor” ifadelerini kullandı.