Dünyada bir ilk: İngiltere'de 'insanlı Covid araştırması' başlıyor

İngiliz hükümeti, ilk 'insanlı Covid-19 araştırmasının' ülkede başlayacağını açıkladı. 18-30 yaşları arasında 90 gönüllünün, 'güvenli ve kontrollü bir ortamda' Covid-19 enfeksiyonuna maruz bırakılacağı kaydedildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İngiltere'de ilk kez 'insanlı Covid-19 araştırmasının' başlatılacağı duyuruldu. Salgınla ilgili tıbbi verilerin genişletilmesi için, araştırmada gönüllü olan kişilerin korona virüsüyle enfekte edileceği kaydedildi.

YENİ VİRÜS VARYANTI KULLANILACAK

Bir ay içerisinde başlayacağı belirtilen çalışmada, katılımcılar 'güvenli ve kontrollü bir ortamda' Covid-19 enfeksiyonuna maruz bırakılacak. Araştırma, 18-30 yaşları arasında 90 sağlıklı gönüllüyle yapılacak ve Mart 2020'den bu ayana İngiltere'de dolaşımda olan korona virüsünün yeni varyantı kullanılacak.

'EN ETKİLİ AŞI TESPİT EDİLEBİLİR'

Gönüllülere, araştırmadan önce Covid-19 aşısı yapılacağı kaydedildi. İlk olarak, Covid-19 enfeksiyonuna neden olan minimum virüs miktarının belirlenmesinin amaçlandığı aktarıldı. 

İngiltere Ticaret Bakanı Kwasi Kwarteng çalışmanın, 'en iyi ve en etkili aşıların tespit edilmesine' yardımcı olacağını söyledi. "Bu yolla aşı gelişimi ilerletilebilir" diyen Kwarteng, "Bilim insanları, korona virüsünün insanlar üzerindeki etkisini daha iyi anlayabilir" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)