Putin’den ABD’ye 'karşılıklı olarak iç işlerine karışmama' çağrısı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’ye karşılıklı olarak 'birbirlerinin içişlerine karışmama garantilerini verme' çağrısında bulundu. Putin'in açıklamasında, "Karşılıklı olarak kabul edilebilir bir biçimde, seçim süreçleri de dahil olmak üzere, birbirlerinin içişlerine, bilgi ve iletişim teknolojileri ile ileri teknoloji yöntemlerinin kullanımı da dahil karışmama garantilerinin verilmesini teklif ediyoruz" ifadelerine yer verildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’ye karşılıklı olarak seçim dönemi dahil olmak üzere 'birbirlerinin içişlerine karışmama garantilerini verme' teklifinde bulundu. Putin, uluslararası bilgi güvenliği alanındaki Rusya-ABD işbirliğini yeniden kurmaya yönelik kapsamlı eylem programıyla ilgili yazılı açıklamasında, “Günümüzün temel stratejik sorunlardan biri dijital alanda büyük cepheleşmenin oluşma riski. Bu cepheleşmeyi önleme sorumluluğu uluslararası bilgi güvenliği alanındaki anahtar aktörlere ait” dedi.

Sputnik'te yer alan habere göre Putin, “Karşılıklı olarak kabul edilebilir bir biçimde, seçim süreçleri de dahil olmak üzere, birbirlerinin içişlerine, bilgi ve iletişim teknolojileri ile ileri teknoloji yöntemlerinin kullanımı da dahil karışmama garantilerinin verilmesini teklif ediyoruz. ABD’yi, uluslararası bilgi güvenliği konusunda Rusya-ABD profesyonel uzman diyaloğuna zemin hazırlamaya, bu diyaloğu politik farklılıklarımızın rehini haline getirmemeyi çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Putin'e göre, 1972’de ABD ve SSCB tarafından imzalanan açık denizlerde ve üzerindeki hava sahasında olayların önlenmesine ilişkin anlaşmaya benzer şekilde bilgi alanında olayları önlemeye ilişkin hükümetler arası bir anlaşma hazırlayıp imzalaması gerekiyor. (Kaynak: Sputnik)

Etiketler Rusya Trump ABD Putin SSCB