Pelosi’den Trump’a: Türkiye’de değilsiniz

ABD'de 3 Kasım’da gerçekleşecek başkanlık seçimini kaybetmesi durumunda nasıl davranacağı sorulan Başkan Donald Trump’ın, "Olacaklara bakacağız" şeklinde açıklama yapmasına Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'den, “Türkiye’de değilsiniz. Burası bir demokrasi ülkesi” yanıtı geldi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, "Seçimlerden sonra barışçıl bir geçiş süreci olacağına söz veriyor musunuz?" sorusuna “Olacaklara bakacağız” diyerek cevap veren Başkan Donald Trump ile ilgili, “Hükûmetteki rolünü uzun süre uzatanlara özeniyor” dedi. Barışçıl bir geçiş süreci istediklerini söyleyen Pelosi, “Bu soruyu sormak zorunda kalmak bile çok üzücü" şeklinde konuştu.

Trump’ın dünyadaki diktatörlere hayranlık duyduğunu söyleyen Demokrat Partili Pelosi, "Türkiye'de değilsiniz, Kuzey Kore'de değilsiniz. Rusya'da ve Suudi Arabistan'da da değilsiniz. Sayın Başkan Amerika Birleşik Devletleri'ndesiniz ve burası bir demokrasi ülkesidir" diyerek tepki gösterdi.

Trump’ın kaybederse barışçıl bir devir tesliminin sözünü vermeyi reddettiğini belirten Pelosi, “Neden ABD Anayasası'na göre ettiğiniz yemine bağlı kalmaya çalışmıyorsunuz?” diyerek Trump'a Başkanlık yemininin gerekliliklerini yerine getirmesi çağrısında bulundu.

ABD'de başkanlık seçimi 3 Kasım’da Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump ve Demokrat Parti adayı Joe Biden arasında gerçekleşecek. Seçim sonuçlarıyla ilgili soruları daha önce de cevaplamaktan kaçınan Trump, posta yoluyla oy kullanma sisteminin şaibelere yol açacağını öne sürüyor.

'BAŞKAN TRUMP'LA İYİ İLİŞKİLERE BİR SALDIRI'

Pelosi'nin Türkiye ile ilgili açıklamasına Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan tepki geldi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın "Pelosi, Türkiye'ye karşı husumet içerisinde olan ön yargılı bir siyasetçidir. Daha önce Ermeni soykırımı iddiaları konusunda da böyle bir tavır içerisine girmişti" dedi.

Fahrettin Altun ise yaptığı açıklamada "Demokrasimize yönelik o saldırıları kimlerin desteklediğini de çok iyi biliyoruz. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin ciddiyetsizce ifadelerinde, Amerikalı siyasetçilerin Türkiye'ye dair yanlış algılarının bir yansımasını görüyoruz. Amerikan siyasetinde ortaya çıkan; Türkiye'yi iç siyasi tartışmalara malzeme etmeye yönelik bu endişe verici çabaları, Sayın Cumhurbaşkanımızın Başkan Trump'la iyi ilişkilerine bir saldırı olarak görüyoruz. ABD'li siyasetçilere ve özellikle yöneticilere çağrımız, Türkiye gibi önemli bir NATO müttefikine saldırmayı bırakıp, bizimle anlamlı bir diyalog içine girmeleridir. Bu, hem ABD'nin kendi çıkarına hem de ikili ilişkilerin geleceğinin yararınadır" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Etiketler Türkiye Trump pelosi